V pražském alternativním prostoru Underground se ve středu 23. března odehraje jedno z posledních pražských představení Erdmanova Sebevraha. Návštěvníci se mohou těšit na nevšední večírek nepracující sovětské inteligence i doprovodnou harmoniku Mária Biháriho.

Přehlídka ztracených existencí jen doplňuje tragikomický příběh člověka, který zůstal v době největšího budování Sovětského svazu nezaměstnaným. Člověka, na kterého se nezapomnělo jen proto, že si na něj nikdo nevzpomněl. A též člověka, který může být významným snad jen tím, že se už konečně zastřelí. Komedie na pomezí absurdního dramatu je pro Neomluvené divadlo doposud největším projektem co se scény, hudby a ostatně i obsahu týče. Sebevrah je považován za jednu z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) hru vytvořenou v období Sovětského svazu a Nikolaj Erdman se díky této hře a své prvotině Mandát stal oficiální spojnicí gogolovského a moderního absurdního dramatu. Pochopení pro jeho tvorbu však již nenašel Stalin, který mladého autora poslal na Sibiř. Po svém návratu se Erdman věnoval výhradně nepolitickým tématům, dnes je v ČR znám především jako autor Mrazíka či scénáře k filmu Volga Volga.

Představení je doplněno živou hudbou – na harmoniku hraje Mário Bihári, který se proslavil svou spoluprací se Zuzanou Navarovou a skupinou Koa. Rytmus udávají bicí Roberta Vyskočila. Večírek začne už během představení, kdy posedí s herci u jednoho stolu a připijí Semjonovi na cestu. Vstupenky lze rezervovat na webu www.prostor-underground.cz.

Nikolaj Erdman: Sebevrah
Prostor Underground
Křižíkova 45, Praha 8
23. 3. 19:30
180 / 100 Kč

autor: Lucie Jánová