Činohra Národního divadla pod vedením režijního dua SKUTR vstupuje po dlouhých letech zpět do Státní opery.

Vykročí tam již 18. dubna 2024 premiérou dramatizace slavného „románu jedné kariéry“, Mefista Klause Manna. Ten nepřestává fascinovat dokonalou psychologickou studií urputné honby za slávou na osudu bezcharakterního hrdiny, neváhajícího kvůli hereckému úspěchu zaprodat se režimu a prospěchářské společnosti. Příběh o lásce k umění, posedlosti divadlem a vábení zlatých portálů. A především varovný pohled na osud herce, pro kterého se hraní stalo životní rolí.

Poznáme chvíli, kdy talent udupe bezmezná ctižádost? Jaké to je sloužit zlu a věřit, že zlo naopak slouží nám? Příběh o tom, jak silný vliv může mít divadlo na společnost a jak snadné je přejít od etického poselství k nástroji propagandy. Jak složité je balancovat na hraně měnícího se světa a jak lehké je ztratit tvář za divadelní maskou. A také silné poselství, že v době nejistoty, strachu a zpochybněné důvěry v demokracii nesmíme už nikdy podlehnout pudům a nenávisti.

V režii Mariána Amslera ztvární Hendrika Höfgena, herce, pro kterého se hraní stalo životní rolí, Robert Mikluš. Dále uvidíte například Pavlínu Štorkovou, Alžbětu Ferencovou, Pavlu Beretovou, Zuzanu Stivínovou, Filipa Kaňkovského nebo Zdeňka Piškulu.

text: Petr Münch

Mefisto
Státní opera (Wilsonova 4, Praha 1)
premiéra čt 18. a pá 19. 4.