Různé části roku jsou zasvěceny různým svátkům. Duben již po 22 sezón patří současnému tanci. ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA opět nabídne přehled toho nejzajímavějšího, co přinesl uplynulý rok na poli současného tance a pohybového divadla.

Od 20. do 22. 4. se představí celkem devět inscenací nejvýraznějších českých souborů a choreografů. V pondělí 25. 4. si pak někdo z nich odnese ocenění v kategoriích Taneční inscenace roku, Tanečník nebo Tanečnice roku, Cenu za světelný design a Cenu diváků. Platforma letos přidala i dvě novinky. První je ocenění pro Manažera roku, které inicioval a zaštítil Jiří Opěla. Ocenit by měla práci všech manažerů a producentů. Druhou novinkou je vznik Divácké poroty, která si vyzkoušela, jak pracuje dramaturgická rada festivalu. Z jejich výběru vzešla tři představení – GOSSIP Lenky Vagnerové & Company, Entropy Jiřího Bartovance a Tranzmutace Andrey Miltner a Jana Komárka, z nichž poslední dvě byla vybrána i Dramaturgickou porotou.

Tím ale taneční hody nekončí. Na tři dny, od 22. do 24. 4., zavítá do Plzně putovní evropský festival Aerowaves Spring Forward, který je určen „mladým“ choreografům, kteří mají zájem prosadit se na evropské scéně. Cílem je objevit a podpořit nové talenty a dát o nich vědět právě prostřednictvím tohoto festivalu, na nějž se každý rok sjíždí na 200 zahraničních odborníků. Duben bude zkrátka patřit tanci. º


autor: Hana Čekanová