Tak zní název výstavy současného umění, která v květnu otevře letošní ročník mezinárodního festivalu 4 + 4 dny v pohybu.

Místa činu, výtvarná část letošního 28. ročníku, se uskuteční od 11. do 21. května v Erpet Smíchov a jeho okolí. Originální prostor bývalého sportovního centra z 80. let zaplní výstava Všechno je všech, která představí umělce a umělecké projekty z celé České republiky. Budou mezi nimi například Karolína Netolická, Lucie Sceranková a Julius Reichel. Celkem se účastní kolem 60 umělců.
„Výstavou Všechno je všech chceme zaujmout pozici, která vychází z narůstajícího vědomí provázanosti a komplexity procesů a systémů, jejichž jsme součástí. V umění, které překonává izolovanost, obsahuje zrnka idealismu a spíše možnosti než nemožnost. V umění, které překračuje marnost, ale přitom nepopírá úzkost, nejistotu a obavy,“ konstatují kurátoři Jiří Ptáček a Denisa Václavová.


Ani letos nebude chybět doprovodný program pro všechny generace. Například 13. května se v Erpet Centru rozjede 4 + 4 + 1 Hudební noc, 14. května si děti užijí pohádku Návštěva a mnoho zajímavého se bude dít také 20. května v rámci společné Noci v Erpetu. Od 15. do 19. května poběží přednáškový cyklus, který se koná jako úvod ke skupinovému projektu Moje boty, tvoje boty a je zaměřený na problematiku nejrůznějších traumat (Strach / Agrese /Trauma ad.). Mimořádným zážitkem bude speciální experimentální set připravený přímo pro festival – průřez sólovými alby Vladimira 518 vs. Architekt, Idiot, Ultra!Ultra! Této události, která je na programu 21. května, bude předcházet křest nové knihy BIGBOSSU Krištofa Kintery.
Festival 4 + 4 dny v pohybu prostřednictvím projektu Místa činu vstupuje do neobvyklých, opuštěných prostor po celé Praze. Během předcházejících 27 ročníků současné inovativní umělecké projekty oživily více než 30 pozoruhodných míst, čekajících na přeměnu, zbourání či nové využití. Od čističky odpadních vod, továrnu, pivovar, cihelnu, obchodní dům přes kasino, tělocvičnu, zimní stadión, základní školu, muzeum, klasicistní palác, zoologickou zahradu až po sportovní centrum Erpet, kam festival poprvé zamířil vloni a znovu také letos.
Podzimní část Festivalu 4 + 4 dny v pohybu zaměřená především na prezentaci premiér tanečních a divadelních souborů, projektů ze zahraničí a České republiky následuje od 6. do 14. října v Divadle Archa, Divadle Ponec a na dalších místech.

Festival 4 + 4 dny v pohybu
Erpet – bývalé Golf Centrum Smíchov
11.–21. 5.

text: Julie Modrá