V půli srpna přišel do kin časosběrný snímek zachycující dvanáct let v životě jednoho chlapce. Nejde ale o dokument, jak jsme tomu u takové metody zvyklí, nýbrž o hraný film. Celý natáčecí tým i s herci se scházel jednou za rok na pár dní a postupně společně vytvořili velmi úspěšný a kritiky vychvalovaný výsledek.

Nápad na natočení filmu se zrodil v hlavě režiséra Richarda Linklatera, jenž má za sebou například Školu ro(c)ku, ale i úspěšnou volnou trilogii Před úsvitem – Před soumrakem – Před půlnocí. Každý její díl zachycuje jeden den ze života hlavní dvojice a sleduje vývoj jejich vztahu. Je očividné, že Linklatera fascinuje průběh času a způsob jeho zachycování ve filmu. A právě díky tomu má divák možnost zhlédnout v kině i unikátní snímek Chlapectví.

Začátek natáčení byl víceméně sázkou do loterie. Režisér mohl jen doufat, že obsazení herci u projektu vydrží až do konce. Vedlejší roli například přidělil své dceři Lorelei Linklater, jež se jako malá ráda předváděla, ale později se z projektu chtěla vyvléknout a přemlouvala otce, aby její postavu nechal zabít. Naštěstí se jí to nepovedlo.

Svým dětstvím provází diváky Mason (Ellar Coltrane), jemuž je v úvodní scéně teprve pět let a ještě ani nechodí do školy. Hraje si s kamarády, hádá se se svojí sestrou. Během následujících třinácti let zachycuje snímek jeho přirozený přerod z malého chlapce až v dospělého muže. Režisér ale neukazuje jeho nejdůležitější životní milníky. Vychází z obyčejnosti života, který je plný úspěchů i neúspěchů, náhod a omylů. Klade důraz právě na všednost, jež paradoxně dělá snímek výjimečným.

Režisér tedy zachycuje momenty, které jsou zdánlivě nedůležité, ale zpětně na důležitosti nabývají. Proto ve filmu není Masonův první den ve škole nebo první rande. Právě naopak: film je naplněn scénami na první pohled nepodstatnými. Jednou je Mason se svými kamarády na party, jindy zase se svým otcem na výletě. Všechny scény jsou ale i tak vždy propojeny klíčovými okamžiky jeho života. Ať už jde o první lásku nebo ukončení střední školy. Mezi nejdůležitější momenty patří například chvíle strávené s otcem (Ethan Hawke). Při mnoha společných setkáních a výletech si k sobě prostřednictvím rozhovorů o běžných záležitostech i problémech nacházejí cestu a postupně se otec stává Masonovým vzorem i přesto, že s jeho rodinou nežije.

Díky metodě, kterou byl film vytvořen, je i dokonale dobově přesný. Jsou zde zachyceny trendy toho určitého roku, v němž se zrovna příběh nachází. Ať už jde o styl oblékání, šílenství kolem Harryho Pottera, hraní konkrétních videoher, nebo velmi povedený soundtrack kopírující časovou linku. Potlesk si ale především zaslouží scénář, jejž režisér dopisoval postupně během let, ale přesto se mu podařilo udržet jeho úroveň na výši. A tak je film plejádou povedených dialogů. Neméně k tomu samozřejmě přispívá i výkon herců. Žádnému není téměř co vytknout. Především Ellar Coltran v hlavní roli opravdu překvapil. Ani režisér nemohl tušit, jak bude malý pětiletý kluk hrát za pár let. Linklater udělal každopádně riskantní tah, který se mu vyplatil.

Na závěr je třeba podotknout, že stopáže se netřeba bát. Necelé tři hodiny filmu utečou jako nic právě díky všedním scénám, jež jsou mnohým povědomé. Divák snad i melancholicky zavzpomíná na své dětství a než se naděje, Mason už bude dospělý. ∞


Chlapectví / Boyhood
režie Richard Linklater
USA, 2014, 166 min.

https://www.youtube.com/watch?v=Ys-mbHXyWX4