Tomáši Pavlíčkovi z FAMU se povedlo to, co málokomu. Natočil absolventský snímek „Parádně pokecal“ a hned se mu jej podařilo dostat do kin. Autorská komedie plná absurdních momentů zachycuje šest měsíců v životě 25letého muže. A výsledek? Film se povedl i nepovedl.

Komedie líčí část života Štěpána Procházky, který se trochu zamotal v systému dnešní doby. Znovu vyhozen ze školy, znovu bez práce, znovu bez přítelkyně… A tak opouští Prahu a bezcílně odjíždí s pár přáteli na chatu. Zamotanost filmu diváka však společně se Štěpánem vzápětí přesouvá do Sedmihoří, malého městečka, kde představitel hlavní role pracuje v call-centru. V záplavě fádních telefonátů se jednou ozve hlas tajemné Marie. A tak začíná cesta mladého muže, hledajícího své místo v životě.

Film je originální nejen svým námětem, ale především formou zpracování. Vyprávění děje není příliš strukturované. Příznačné je spíše svou rozkouskovaností a zmatečností (která pravděpodobně vznikla často bezděčně, a tedy chybně).

Pavlíček však není žádným filmovým amatérem. Již jeho školní snímky byly mnohdy zařazeny do místních i zahraničních programů filmových festivalů. Sám si již v minulosti napsal scénář a nejednou se také osobně objevil ve svých filmech. Na svá bedra si však s „Parádně pokecal“ vzal příliš.

Jak je neznáme
Je sympatické, že se Pavlíček nebál riskovat a nevytvořil nic tuctového. „Chtěl jsem v tomto snímku ukázat herce v jiných polohách, než jsou diváci zvyklí,“ prohlásil režisér po skončení promítání na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. A skutečně se mu to povedlo. Lukáš Pavlásek, vystupující většinou v rolích afektovaných idiotů, zde má velice klidnou až apatickou osobnost ňoumy, který touží po nějakém vzrušení ve svém jednotvárném životě. Příjemným překvapením je také výstup Václava Vydry, jenž předvedl kvalitní výkon. A také v kvalitnějším snímku – přece jen Pavlíček zvládnul vyspělejší film než tvůrci Kameňáku či Bastardů dvojky, což Vydrovi sedí. Ze známých tváří jsou dále k vidění Matěj Ruppert či Jana Pehrová-Krausová. V hlavní roli se představí divadelní herec Vít Rohr. Rohrův výstup působí monotónně, nutno však podotknout, že role to vyžadovala, a tak se vlastně úkolu zhostil dobře.

Kromě kvalitních hereckých výkonů atmosféru filmu podporuje pečlivě vybraný hudební podklad tuzemské produkce, zajímavé střihy a rozostřená kamera Ladislava Moulise mladšího.

Všechno se nepodařilo
Jak již název filmu prozrazuje, je snímek dialogový a nikoliv příliš vizuální. Rozmluvy nejsou složité či intelektuální, zato působí autenticky. Až na oslovení, kterých je ve filmu nespočet. „Dobrý den, Marie… Dobrý den, Štěpáne…“ je jeden z dalších (a)typických znaků snímku. Bohužel stejně jako vyzváněcí tón mobilního telefonu diváka asi začne po chvíli štvát.

Pavlíček pracoval se svérázným námětem. Na svůj celovečerní debut si však režisér a zároveň i scenárista filmu „Parádně pokecal“ vzal skutečně velké sousto. Bohužel Pokec postrádá smysl pro detail. Dílo má několik zásadních trhlin ve scénáři. Mnoho scén vyžaduje bujnou představivost a divák si musí domýšlet, jaký byl vlastně význam dané scény. Ze snímku je tak bohužel cítit silná nedotaženost a absence preciznosti.

Absurdní komedie se dobře vyjímá na akcích, jakými jsou festival ve Varech či filmová škola v Hradišti, srdce diváků v kinech si však asi nezíská. A pokud zaboduje, pak pravděpodobně u studentů, kteří by mohli v některých aspektech Štěpánova hledání vidět sebe samé. Myslím, že Pavlíček bude talentovanou režisérskou osobností, která má do budoucna potenciál. Jen si měl pro začátek naložit méně. ∞


Parádně pokecal
režie Tomáš Pavlíček
ČR, 2014, 75 min.