O běhu a oběhu
O urputném pohybu vpřed, dál a přitom stále dokola, odnikud nikam. O potřebě a zároveň nemožnosti odhalit sobě i světu svou odvrácenou stranu. O tom všem je film „Moonlight“.
Snímek vypráví příběh tří životů jedné osoby, příběh dítěte, mladíka a muže. Tato tři dějství se odehrávají na obhroublém předměstí Miami, které svým obyvatelům nedává do vínku nic než nouzi a sebevražedné balancování na hraně zákona, drogové závislosti a deprese. Jako by nestačilo, že takové obyčejné dospívání může být slušné dráma samo o sobě.
Námět slibuje situaci ještě zkomplikovat: hlavní postavou je Afroameričan s ne zcela vyjasněnou sexualitou. Film však netematizuje rasismus a homofobii, ale vypráví o strastech člověka, který se hledá a nenachází, kterého okolí nepřijímá, neboť ani on neví, v jaké podobě přijmout sám sebe. Rozvržení, které slibuje lekci o jinakosti, nakonec vyústí v univerzální příběh o konstantní všednosti a předvídatelnosti osudu. Život ve své prostotě, jak se odvíjí ve filmu „Moonlight“, je sledem momentů setkání a odloučení, dvou zdánlivě odlišných situací, které mnohem více než katarzi a zadostiučinění přinášejí rozpaky a rozčarování.
Jako doopravdy
Scénář filmu volně vychází z původní částečně autobiografické divadelní hry Tarella Alvina McCraneyho. Možná proto výsledný snímek přináší divácký zážitek vpravdě divadelní: nejsilnější stránkou jsou herecké výkony, interakce a chemie mezi postavami. Důraz na sociální situace, napětí, něhu, úctu i nenávist mezi postavami dává vzniknout plastickému, živému a uvěřitelnému světu, který se jeví blízkým a bezprostředním.
Práce s kamerou a střihem je naopak střídmá, spíše jen posluhuje zmíněné divadelnosti a na vytváření atmosféry se téměř nepodílí. Na jednu stranu tento úsporný přístup (a to i ve významu finančním) koresponduje s celkovým vyzněním filmu, který neoslňuje překvapivým poselstvím, ale pouze dává určitý vhled, který je syrový, nepoetický a letmý. Na stranu druhou tak pro absenci svébytnější poetiky může divák zůstat nevtažen do hry. Ona snaha o nepodbízivost a civilnost může v některých momentech působit i odtažitě nebo jako nevyužitý potenciál filmu jako formy. Estetika snímku se zároveň snaží dražším snímkům připodobnit a nízkorozpočtově se netvářit, ve výsledku si tím však znemožňuje jedno i druhé.
Celkově vzato však jde o pozoruhodný počin, silný svou jemností (jakkoliv se to zdá protimluvem), opravdovostí a upřímností. Komorní divadelně-filmové drama s nikterak vysokým rozpočtem se již honosí Zlatým glóbem v kategorii Nejlepší film a třemi Oscary za scénář, herce ve vedlejší roli (Mahershala Ali) a také Nejlepší film. ∞
Moonlight
režie Barry Jenkins
USA, 2016, 111 min.