U některých filmů vám uteče čas v kině extrémně rychle. A jsou také filmy, po jejichž zhlédnutí máte chuť vyzkoušet něco nového. Nebo ochutnat whisky trochu jinak. Andělský podíl bezpečně zapadá do všech zmíněných kategorií.

Ken Loach je známý realistickými filmy zachycujícími osudy lidí na okraji společnosti. Jeho slavný film Kes byl oceněn Křišťálovým globem na MFF v Karlových Varech roku 1970. Prvky sociálního dramatu si neodpustil ani ve svém posledním filmu Andělský podíl, i když se jedná z větší části o komedii. A to typicky britskou. Takže máte-li slabost pro britský humor (a skotský přízvuk), přijdete si na své.

Hlavním hrdinou je mladík Robbie, tak trochu vyvrhel společnosti. Strávil dlouhou dobu v nápravném zařízení pro mladistvé a teď se chce usadit s přítelkyní a právě narozeným synem. Vést normální život ale pro něj není snadné. Kvůli jizvám na tváři ho nikde nechtějí zaměstnat, rodina jeho přítelkyně jím pohrdá. Zjišťuje, že není tak snadné vytrhnout se z prostředí, ze kterého člověk pochází, a že minulost, jež ho neustále dohání, nejde jen tak smazat. Po opětovném odsouzení, tentokrát k vykonávání veřejně prospěšných prací, potkává další pofiderní postavy. Díky svému vedoucímu Harrymu přičichne, a to doslova, k whisky a nečekaně objevuje dříve netušené schopnosti. V chystané aukci nejlepší whisky světa Robbie zavětří šanci, jak konečně změnit svůj život k lepšímu.

Na filmu je sympatické, že se nesnaží ukazovat hlavní postavu v černobílém světle. Nijak Robbieho neodsuzuje, ale ani ho nelituje. V momentech, kdy by snad divák mohl tíhnout k lítosti a říkat si, „jak těžký měl chudák Robbie život, jak se už změnil a má pořád smůlu“, režisér mu naservíruje scénu, ve které je Robbie konfrontován s klukem, kterého málem zabil. Nechává však na divákovi, aby si o Robbiem udělal vlastní názor.

Andělský podíl je ideální volba pro letní večer, kdy se chcete u filmu především pobavit a odpočinout si. A třeba si po skončení dát pro dokreslení atmosféry i tu whisky. Mimochodem, víte, co je onen „andělský podíl“?

Andělský podíl (Angel’s share)
Velká Británie, 2012, 101 min.
režie Ken Loach
hrají Paul Brannigan, John Henshaw, Gary Maitland, Jasmin Riggins, William Ruane, Roger Allam, Siobhan Reilly a další