Hudba nemá hranice. Alespoň ne pro Agnes Obel. Narozená v Dánsku, usazená v Berlíně. Zpěvačka, klavíristka a skladatelka přijede 26. května do pražského Paláce Akropolis představit svoji novinku Citizen of Glass. „Bude to koncert s tichými, ale taky velmi, velmi hlasitými pasážemi,“ říká.

Vloni vydaná deska Citizen of Glass je mnohými označována za její nejambicióznější dílo. „Ze všech alb, která jsem zatím vydala, bylo tohle nejnáročnější,“ popisuje Obel. Některé písně skládala i z 250 vrstev a sáhla po nástrojích, na které předtím nehrála. Z berlínského muzea hudebních nástrojů si jich vypůjčila hned několik – staré klávesové nástroje, čelestu nebo trautonium – analogový syntezátor z roku 1920.

Myšlenku, jak moc lidem do životů zasahují sociální média, proměnila v ústřední téma celé desky. To schovala za sklo, symbol průhlednosti a křehkosti (odtud název Citizen of Glass). „Předpokládá se od nás, že každému vylíčíme detaily svého života, zveřejníme je na internetu, budeme otevření a průhlední, a to je pro nás jako lidské bytosti ohromná změna. Nepřestává mě to fascinovat,“ uzavírá.

Vstupenky na koncert Agnes Obel jsou k dostání na www.fource.cz. º


autor: Kristýna Koreis