Scott Hansen založil Tycho jako nezávislý hudební projekt už v roce 2006. O čtyři roky později se k němu přidali Zac Brown, Rory O’Connor a Billy Kim. Z hudebního projektu se tak proměnili na audiovizuální skupinu, která se stala pilířem tvůrčí komunity v kalifornském San Francisku.

Věhlas Tycho se rozšířil díky albu Dive z roku 2011. Detailně strukturované skladby s nekonečnými vrstvami syntezátorů, které se proplétají s kytarovými linkami, se staly poznávacím znamením stejně jako minimalistický a čistý grafický jazyk. Jak Scott Hansen říká v rozhovorech, cílem skupiny je navození příjemné a medově se táhnoucí atmosféry. To ale neznamená, že je jejich hudba jednoduchá, právě naopak. Jedno z kouzel je propojení klasických nástrojů s elektronickými, že ve výsledku nelze rozlišit, kde končí člověk a začíná stroj. K tomu dopomáhají i samply důvěrně známých zvuků jako je ševel ulice nebo zvuk dechu.

Všechny zmíněné atributy najdeme i na novém album Epoch. Obal desky ukazuje cestu, která vede ke kruhu. Nikdy se ho však nedotkne. Podobný pocit nabízejí i nové skladby – rozvíjejí motivy, gradují, ale nikdy nedospějí až do bodu přehlcení. º


Tycho vystoupí v MeetFactory 15. 2. Vstupenky koupíte na webu GoOut.cz a v síti Ticketpro za 490 Kč.


autor: Vašek Kokeš