Vyprahlý pohled kamsi. Sucho v ústech. Prsty se lepí. Nikde nikdo. Popadneš toho, koho máš zrovna vedle sebe, a aby sis ty pocity nezabil, potvrdíš je hudbou. Sáhneš po Cigarettes After Sex, protože Nothing’s Gonna Hurt You Baby ti tu tvoji ložnicovou aférku doladí. Jak ale může dopadnout koncert těch, které nejspíš většina z nás poslouchá potajmu pod peřinou… s někým?

Zvláštně. Kapela, která byla ve vašich představách vždy zahalena kouřem, nebo se minimálně matně rýsovala v mlze, je najednou zřetelně přítomna. A mlžný opar chybí, pokud nepočítám cigaretový kouř, jenž není dost silný na to, aby to bylo dost. Nekouřím. Kývám se v kotli vizuálně připomínajícím emo sraz u táty v garáži. Na pódiu se objevuje čtveřice hudebníků tak nesourodých, že bych jejich začátky přisoudila setkání na inzerát, které osudově vyšlo. Odlišnost poutá. Phillip Tubbs se za synťákem roboticky pohupuje v modrém svetru s autíčky, odlesky jeho kovových náušnic oslepují publikum a já si říkám, že takhle vypadala zlatá mládež na diskotékách za ČSSR. Basák Randy Miller v pohorkách zase působí, jako by si odskočil ze zemitého agrofestu. Před nimi u mikrofonu zpěvák Greg Gonzales. Z jakéhosi důvodu jsem ho podezřívala, že naživo nebude umět zpívat. Chyba – jako jeden z mála popových zpěváků zpívá naprosto skvěle.


Atmosféra je až kýčovitě melancholická, vedle starých písní z alba I’m a Firefighter přidávají nové skladby… Young and Done… Sunsets… Flash (názvy chytám přímo z pódia). Všechno by se to líp poslouchalo z postele s trvanlivým pohledem zarytým do rostoucí skvrny na stropě. Gonzales má charisma. Plachá laň s hlasem medvěda v říji.

Ráda si od nich doma zase něco pustím, klidně si budu pořád dokola pouštět Affection, ale vůbec nejlepší na tom bude vědomí, že je můžu kdykoli vypnout. Tahle hudba se totiž musí dávkovat po troškách. Je to jak s Pedrem, máš na tu růžovou žvejku děsnou chuť, ale když se jí chceš zbavit, zůstane ti na botě a ne a ne se odlepit. Stejně jako melodie Cigarettes, které už pak nemají začátku ani konce, jenom se táhnou, jako ta růžová guma. Rozloučení slovy Love you beru jako poprášení cukrové homole moučkovým cukrem. Tuhle hudbu prostě musíš poslouchat s prstem na tlačítku stop, jinak tě čeká hypoglykemický šok. ∞


Koncert kapely Cigarettes After Sex se uskutečnil 3. 3. v Chapeau Rouge.