Klasika letos jinak
Ještě před pár týdny světoznámý hudební festival s dlouholetou tradicí netušil, jakou změnou bude muset projít, aby se vůbec uskutečnil. Hrozilo zrušení i přesun, ale zpráva o upravené podobě festivalu a uzpůsobenému programu potěšila všechny nadšence vážné hudby. Pražské jaro se i v této složité době snaží pokračovat v tradici zajištěním kvalitního kulturního zážitku.
Kultura hraje v životě člověka zásadní roli. Zaručuje jakousi jistotu a základnu, na které pevně stojíme. Představuje zvyky, hodnoty a normy předávané z generace na generaci. Díky ní poznáváme, učíme se a jsme konfrontováni s vnějším, ale i vnitřním světem. Touto základnou bylo v poslední době zásadně otřeseno. Ze dne na den se kulturní sféra utlumila na minimum a instituce bojují o samotné přežití. Nikdo se však nevzdává – kultura se rychle a úspěšně adaptovala do on-line prostředí a snaží se zajistit alespoň omezený program, aby se kulturní život nezastavil úplně.
Odklad, ale i zrušení
Pandemická krize zasáhla významné reprezentanty kultury po celém světě. Karlovarský festival svůj 55. ročník oslaví až příští rok a letošní francouzský filmový festival v Cannes byl také zrušen. Stejně jsou na tom hudební festivaly Glastonbury, Rock for people nebo německý Bayreuth festival Wagnerových oper. Mnoho akcí se však současnou situaci snaží řešit odkladem – Metronom oznámil nový termín na druhou polovinu září, Coachella se uskuteční první dva víkendy v říjnu, filmová přehlídka v Tribece je přesunuta na neurčito. Pražské jaro se situaci rozhodlo řešit jinak.
Trochu jiné Pražské jaro
Největší festival klasické hudby u nás, Pražské jaro, nabízí to nejlepší nejen z konzervativních děl, ale představuje i neotřelé nápady české i mezinárodní hudební scény. S důsledky restriktivních opatření spojených s šířením viru COVID-19 se potýká právě i jeden ze základních pilířů našeho kulturního světa a vedení festivalu se rozhodlo nespoléhat na nejistý vývoj okolností. Učinilo zásadní rozhodnutí, nevídané v celé historii festivalu, a i přes složitou situaci se letošní jubilejní ročník uskuteční – po pětasedmdesáti letech poprvé v alternativním provedení. Příznivci klasické hudby a českého festivalu se mohou těšit na jedenáct koncertů, které budou streamovány živě a představí skladby, které vyjadřují podstatu Pražského jara. Několik koncertů do svého vysílání zařadí také Česká televize a Český rozhlas.
Plachetka, FOK ale i Brněnský orchestr
Titulní dílo Má vlast Bedřicha Smetany však živě nezazní, organizátoři zařadili alespoň její záznam z předešlých let a sestřih zásadních provedení je na programu ČT 11. května. Písňový cyklus Zimní cesta of Franze Schuberta v podání basbarytonu Adama Plachetky bude přenášen živě 25. května z Dvořákovy síně v Rudolfinu, jak tomu bylo původně v plánu. Pozměněná podoba festivalu se bude soustředit převážně na české přední i mladé umělce. Pražské jaro tak představí dva koncerty, jejichž hlavními protagonisty budou umělci nastupující hudební elity.
V programu se podařilo zachovat dílo Zběsilost v srdci od Jana Ryanta Dřízala, jehož premiéru zajistí Brno Contemporary Orchestra. Tento koncert bude zároveň prvním vystoupením uskutečněným v Brně za celé fungování festivalu. Své koncerty přednesou i další česká tělesa, jako je Česká filharmonie, Pražští symfonici FOK či Collegium 1704, a s dalšími zahraničními se vedení snaží najít cestu, jak jejich představení uskutečnit. Vyvrcholením celého festivalu budou Beethovenovy pozdní kvartety na počest 250. výročí jeho narození. Pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši se rozezní Česká filharmonie a závěr festivalu oslavujícího hudbu bude ‚ódou na radost‘.
Přípravy pokračují
Při spuštění prodeje vstupenek v polovině prosince byla za první čtyři hodiny prodána či rezervována více než třetina vstupenek na padesát koncertů slavnostního ročníku. Že jde o rekordní prodeje potvrzuje i ředitel Roman Bělor: „Utržili jsme do té doby, než prodeje ´usnuly´, asi 25 milionů korun, to je částka, kterou musíme vrátit, tak, jako budeme vracet vstupné všem.“ Příjmy z prodeje vstupenek tvoří přibližně 20 procent celkového rozpočtu a stejně jako mnohé další kulturní instituce i Pražské jaro nabízí divákům zvážit možnost darování části vstupného na podporu alternativní podoby festivalu nebo na ročník budoucí. On-line verze programu je přístupná všem zdarma. Bělor dodává, že aktuální verze programu je jakýsi základ, na jehož rozšíření se intenzivně pracuje a stále probíhají jednání s dalšími českými i zahraničními umělci, institucemi či organizacemi, které by festival doplnili.
Kultura byla, je i bude. Možná je její budoucnost trochu jiná, než jsme si představovali, ale na příkladu Pražského jara – festivalu, který tu je již tři čtvrtě století – můžeme vidět vynalézavost lidského ducha a odhodlanost kulturní obce udělat vše pro její zachování. Podrobný program alternativní podoby Pražského jara 2020 je zveřejněn na webových stránkách, kam dále budou průběžně přidávány i samotné koncerty.
text: Anna Ondrejková