Více než roční působení na Krymské ulici v Praze nám se Synth Library přineslo spoustu zajímavých sousedských kontaktů a spoluprací. Šikmo nahoru jsme po ulici často směřovali ke kavárně Patra a odtamtud k nám do Synth Library dorazila jednou také audiovizuální umělkyně a DJka „Lovely“ Tasya Nafigina.

Původem je z ruského Permu, přijela prý do Prahy na koncert své oblíbené emo kapely. Nakonec zůstala a teď dokončuje bakalářské studium Fine Art & Experimental Media na Prague College.

Důležitým tématem je pro Tasyu, teoreticky i prakticky, reprezentace queer komunity, proto také začala spolupracovat s festivalem Mezipatra. „Ten festival je nesmlouvavě queer a je také velmi aktuální. Je to filmový festival, který respektuje rozvrstvení společnosti, a tak prezentuje téma queer ve filmech, v hudbě, prostřednictvím diskuzí, drag shows nebo výstav. Je velmi důležité, abychom se všichni cítili zastoupeni, Mezipatra k tomu přistupují velmi aktuálním způsobem,“ dodává z pozice produkční doprovodného programu, která zároveň na festivalu i fotí.

Témata queer komunity se promítají i do jejích vlastních akcí. Společně s Karolínou Zikešovou aka Nevinnost pořádají party s názvem Lovely. „Pohupovat se z jedné nohy na druhou do rytmu repetitivního beatu v totální tmě může být pro někoho zábava a někdy je to skvělý, ale mně osobně chybí ty party, které jsou i emotivním zážitkem. Věnujeme pozornost detailům, třeba světlům a samozřejmě dramaturgii. Ideálně byste se na naší party měli cítit, jako když vás kamarádi pozvou k sobě domů k bazénu a všichni jsou vítáni, pokud přijdou s dobrou náladou. Takže se pak všichni mohou cítit příjemně,“ popisuje základní ideu party „Lovely“ Tasya, která sbírala zkušenosti v klubovém prostředí v Permu už od svých sedmnácti let, nejen jako fotografka, což měla být původně její role, ale nakonec i jako organizátorka. Právě tam se naučila i DJovat. V současné době Lovely chystají koncert ruské kapely Shortparis a od poloviny dubna působí jako kurátorky prostoru Holešovická šachta. „Rozhodly jsme se zaměřit na témata, která nejsou tolik reprezentována a o kterých se tak často nemluví, kulturní výměna se zaměřením na postsovětské země, reprezentace queer komunity v rapu, bass music a grimeu nebo také duševní zdraví. Lovely by měly být zábavné a kvalitně organizované party, na kterých je zároveň možné mluvit o důležitých společenských tématech, a to je přece taky lovely.“ ∞


text: Mary C