Před pár měsíci zvedla americká producentka a songwriterka Half Waif ze židlí publikum v Divadle Hybernia svým tanečně melancholickým popem, když doprovázela na turné písničkáře Iron & Wine. Od té doby stihla vydat povedenou třetí nahrávku Lavender, se kterou se poprvé podívá do České republiky na své dva sólové koncerty.

Nandi Rose Plunkett aka Half Waif mluví o své desce jako o talismanu připomínajícím, že jakékoliv nesnáze nikdy nejsou tak hrozné, aby nešly překonat. Název odkazuje na jednu z prvních dětských vzpomínek, kterou Plunkett má na svou babičku Ashu. Ta vždy ze zahrady utrhla kousek levandule a hodila jej do vroucí vody, aby provoněla celý dům.

V nahrávce Lavender Half nevzpomíná jen na dětství. Vypráví o vnímání sebe sama a o nepatrných momentech formujících náš celý život. O neustálém loučení se s druhými i vítání nových přátel, odstrkování blízkých a o opětovném volání po jejich návratu. O tom ostatně zpívá i ve svém energickém singlu Keep It Out.

Jedinou jistotou v životním koloběhu je podle Half Waif náš domov, který si tvoříme uvnitř sami sebe. Hledání vlastního ukotvení se pro Plunkett stalo tématem už v dospívání. Je totiž dcerou indické imigrantky a otce s irsko-švýcarskými kořeny. Jak vypadá její levandulí provoněný domov, se dozvíme 14. září v brněnském Kabinetu Múz a o den později v Praze v Chapeau Rouge. Lístky naleznete na webu fource.cz. º


text: Jakub Béreš