Anglický hiphop je pojem nejen za hranicemi České republiky, na svém významu nabývá i u nás. A Little Simz neboli Simbi Ajikawo je jeho velkou nadějí. Letos v srpnu debutovala u labelu AGE: 101 music s počinem Curious Tale of Trials + Persons, který představí Evropě v rámci lednového tour.

Little Simz, nebo chcete-li Lil Simz, se kromě herectví věnuje také skládání hudby a rapu. A že rozhodně nezahálí, je jasné i z počtu nahrávek, které má na svém kontě: za pět let vydala čtyři mixtapy a pět EP. Její debutové album se umístilo v top 20 UK R&B Albums Chart. Díky tomu se začala její hudba hrát nejen na BBC Radio 1, ale zejména dostala více prostoru na YouTube: Little Simz se stala jednou z tváří Vevo LIFT, kampaně hledající nové talentované umělce. Vystoupení na nejslavnějších místech Anglie na sebe nenechala dlouho čekat a její skladby tak zazněly například v Royal Albert Hall, Sněmovně lordů nebo Hackney Empire.

Svůj hudební styl popisuje Little Simz jako experimentální rap. Její beaty kombinují dobře známé hiphopové postupy s progresivní elektronickou hudbou anglického střihu. Multižánrový rozměr dodávají jejímu zvuku odkazy na UK garage, klasický londýnský dubstep nebo 2step. Do toho přidává svoji charakteristickou flow a výsledkem je dynamická a pestrá směs žánrů a stylů.

Little Simz předvede svoje rapové umění v sobotu 23. ledna v pražském klubu Chapeau Rouge. º


autor: Hedvika Pajerová