Minulý měsíc vyrazily Magdalena Korzeniewska alias SKY (zkratka pro Sorrow Kills Youth) a Zosia Hołubowska alias Mala Herba (v překladu Zlá Bylina, identifikující se jako nebinární) na turné. Naplánovanou měly i zastávku v Praze.

Jejich koncert v Praze uspořádala Tereza Odehnalová alias MOOD v areálu Kasárna Karlín. V rámci předkapely jim vybrala projekt Petry Juráčkové Ima Teva. Trojice pódium zaplnila atmosférou evokující voodoo i síly matky Země.

SKY překvapila svým oslnivým a emotivním projevem. Zazněly skladby reflektující osobní mučivé zkušenosti a celý slowcoreový set tak působil jako autentické sonické vymítání vlastního temného já, které má kořeny hluboko v podbřišku. Její hlas se přitom na publikum snášel z výšky, jako by byl usazený v oblacích, vzdálený, něžný a křehký, jako samotná mlha. O svém projektu sama SKY říká, že „je to tak trochu tlumič, způsob, jak projevit ty části mé osobnosti, které ze mě udělaly mou vlastní největší nepřítelkyni. Způsob, jak vytvořit něco vně sama sebe, co by se potom dalo oddělit od mého každodenního já, a co by ostatní mohli nějak interpretovat. Díky tomu mohu s někým komunikovat a necítím se tak osamělá. Ti démoni, o kterých zpívám, nejsou kolem mě, nejsou z historie, nejsou to ani společenské problémy, jsou vnitřní. Jde spíše o metafory než o kulturní tropy.“

Následující vystoupení Mala Herba bylo prudkým kontrastem. Hlas prýštil z jejich těla, když předváděli prastarou pěveckou techniku označovanou jako bílý hlas nebo otevřené hrdlo. Mala Herba ve své tvorbě čerpá nejen z tradičních pěveckých technik, ale také z textů tradiční dochované hudby. Společně s výbušnou synthwaveovou produkcí její projev vytvořil přesvědčivou kombinaci, která v sobě měla nezkrotnou sílu. Toto přirovnání je na místě, vzhledem k tomu, že Mala Herba svůj projekt popisuje jako démonickou, silnou, sebevědomou čarodějku, která vystupuje prakticky nahá, jako neohroženého sexuálního démona v dobrém slova smyslu. Tento démon je protikladem k tomu, jak se Zosia vnímá: „potýkám se stále s řadou komplexů, ale chci aby se na pódiích mohla objevovat různá těla, proto vystupuji polonahá nebo ve velmi přiléhavém oblečení. Všechna těla by měla mít možnost být vidět a mít tu místo. Neměla by být jen mlčící rekvizitou. Všichni vystupující přeci nemusí být krásní, vysocí, mladí a štíhlí.“ Ale za Mala Herba je víc než jen snaha šířit pozitivní vztah k tělu. Projekt představuje sílu, která by neměla být přehlížena, formu feministického aktivismu, kterou Zosia označuje za poslední instanci. „S feministickým aktivismem mám více než patnáct let zkušeností a mám pocit, že to nezabralo. V Polsku čelíme obrovskému odporu. Proto je Mala Herba jakýmsi uměleckým čarodějnictvím, praktikováním aktivismu skrze magii.“

Jádrem projektu Mala Herba je i zájem o zkoumání motivů hněvu a odplaty: „Už jsem unavená tím ohleduplným feminismem, který se nesoustředí jen na ženy, ale vždy se zabývá i muži. Já sama jsem přežila sexuální zneužívání a ráda bych pocítila opravdovou změnu, nějaký druh politického vyrovnání, které se sebou ponese i určitý druh odplaty“, říkají Zosia a SKY k tomu dodává: „Takže vlastně nemluvíme o pomstě, tohle je spíše spravedlnost nebo férovost. Protože pokud trestem v případě sexuální obtěžování nebo znásilnění není trest adekvátní těmto zločinům, pak odplata může být způsobem, jak věci dostat zpět do rovnováhy a nastolit spravedlnost“. Další koncert série MOOD se uskuteční 19. dubna v GRIDu a vystoupí na něm berlínská Dane Joe a pražští LAVRA, mimoto se také můžete těšit na projekt NANO TONE. ∞


text: Ewelina Chiu