Každý si zpívá doma ve sprše. A kdo tvrdí, že to není pravda, ten si navíc zpívá i s rádiem v autě. Pokud vás láká možnost zahulákat si s odborníkem na vokální improvizaci, čtěte dál.

Zaujal mě workshop, který se bude konat v KD Spektrum na Karlínském náměstí. Dílna nese tajemný název Hlasohled a slibuje inovativní přístup k rozeznívání vlastních hlasivek. Skupinu přihlášených účastníků z řad široké veřejnosti povede Nizozemec Thomas Johannsen a bude se jim věnovat v sobotu a v neděli 3. a 4. září vždy od 10 do 17.30 hodin.

S holým krkem
Před časem jsem se v pražském divadle Archa účastnila podobné dílny pro instrumentalisty. Jedna z účastnic se tenkrát na sobotním setkání objevila „jen tak“, bez hudebního nástroje. Její vokální improvizace nakonec naše muzicírování velmi pěkně doplňovala. Celé pásmo, které jsme ten den nacvičili, dokonce začínalo a-capella sborovým šeptáním vygradovaným až do vřískání. Musím říct, že mě to bavilo a že se s chutí vydám do místa, kde se veškeré hudební nástroje hledají jen ve vlastním krku.

Přidej vejce
Hlas je totiž nejpřirozenějším nástrojem každého člověka. Používáme jej od plenek, nemusíme se s ním tahat v nějakém těžkém pouzdru a když už ho někde na veselé párty zapomeneme, sám se k nám po čase vrátí. Měli bychom se o něj ale také starat, dbát na jeho čistotu a kultivaci. Kromě okolností, které hlasu vyloženě škodí (kouření, přepínání hlasivek, přílišné odkašlávání) a kterých bychom se měli pokud možno vyvarovat, existují i léčebné a očistné postupy.
Své vavříny mezi rozhlasáky a zpěváky už dlouhodobě sklízí Vincentka z Luhačovic. Blahodárné účinky jsou připisovány i syrovým slepičím vejcím (zpěváci před vystoupením polykají především žloutek), oleji (nejlépe teplému) anebo třeba vlažnému mléku s vodkou, becherovkou či jiným alkoholem. Zatím je ale prokazatelně nejúčinnějším způsobem, jak získat a zachovat zdravý hlas, správná hlasová průprava.
Pro prevenci uzlíků na hlasivkách, chraptění a dalších hlasových problémů je nutné naučit se správně dýchat, před hlasovým výkonem umět hlasivky náležitě zahřát a rozcvičit a při výkonu je samozřejmě správně používat a nepřepínat. Moje učitelka zpěvu strávila dlouhé hodiny tím, že mě učila léčivý hlavový tón, kterým se hlasivky samy přirozeně uhlazují a zotavují.

Mnoho povyku pro víc
Hlasohled je jednou z dílen určených všem, kteří mají zájem svůj hlas nejen chránit, ale také objevovat, otevírat a rozvíjet. Odvážní účastníci se mohou těšit na tvořivou práci s hlasem, jeho kultivaci a inspirativní přístup k vokálnímu projevu. Už název dílny „Instantní improvizace – dobrodružství vokální tvořivosti“ napovídá, že nepůjde o žádné krákorání árií z not. Organizátoři setkání hlásají, že výsledek nebude záviset na virtuózních schopnostech jednotlivce. Důležitější bude zaposlouchat se do celku a odevzdat se procesu opakování a transformace vznikajícího zvukového materiálu. A odvázat se.
Všichni vokální experimentátoři se tu seznámí s dovednostmi pro okamžitou vokální kompozici, které vyvinul Thomas Johannsen a Genetic Choir. Sám lektor Thomas Johannsen ještě povzbuzuje případné ostýchavce: „Nemůžete udělat žádnou chybu kromě toho, že se budete brát příliš vážně. K tomu je třeba dodat, že od všech účastníků očekáváme zodpovědný přístup k práci: buďte připraveni a vysoce soustředěni na zpěv, pády a ponory hluboko do džungle zvuku a radosti!“

Hlasohled
so–ne 3.–4. 9. 10:00–17:30
KD Spektrum
Karlínské náměstí 316/7, Praha 8
1850 / 1690 Kč (studenti, důchodci a osoby na rodičovské dovolené)
www.hlasohled.cz

Thomas Johannsen
Divadelní režisér, dramaturg, performer a lektor. Věnuje se multidisciplinární práci, jejímž středobodem je instantní kompozice. Práci s hlasem studoval u řady světových lektorů. Pravidelně vystupuje jako vokalista a performer v představeních pracujících s metodou instatní kompozice. V Amsterdamu vede sbor nazvaný Genetic Choir. Kromě muzicírování také praktikuje aikido (vlastní černý pás) a principy tohoto japonského bojového umění jej často inspirují při jeho práci i učení.
Genetic Choir
Genetic Choir je zároveň metodou improvizačního zpěvu a také skupinou lidí, kteří se u této aktivity pravidelně scházejí. Způsob jejich práce se neustále rozvíjí průběžnými zásahy každého z pěvců pod vedením Thomase Johannsena. Četné workshopy určené ke tříbení hlasových technik jsou otevřeny široké veřejnosti. Cílem snažení Generic Choir je schopnost okamžité (instantní) kompozice, kterou sbor jako celek tvoří v daný moment. Členové sboru věří, že i bez vedení sbormistrem je celek sám schopen vlastní organizace na základě hudební inteligence a intuice všech zpěváků. Sbor založil v roce 2007 Thomas Johannsen na základě vlastního zájmu o lidský hlas, o systémy se schopností vlastní organizace obecně a o radost ze zpěvu. Ačkoliv většinu setkání vede Thomas Johannsen ve smyslu strukturování práce, během vystoupení je „jen“ jedním ze členů sboru.