Skládá hudbu a tím se uživí. Dokonce si při jeho mládí festival Pražské jaro žádá jeho skladbu na objednávku. Kromě toho je zapálený pro hru na kytaru a brzy bude dvojnásobným otcem. Jméno, které stojí za to si zapamatovat: Lukáš Sommer.

Můžete prozradit něco více ke své skladbě Dopis otci, která bude mít 28. května světovou premiéru v rámci festivalu Pražské jaro? Proč právě „Dopis otci“?
Už jsem měl koncert skoro hotový, když jsem našel svůj starý skicák, kde jsem měl motivy ještě z puberty. Byly strašně neohrabané, takové podivně nalomené. Něco jako když písmo v dopisu jde pořád z kopce. Žádný motiv neměl konec, všechno šlo do ztracena. Připadalo mi, že to pro mě bylo nějak typické a dost se to s tátou propojovalo. Začal jsem z toho lepit jakýsi kaleidoskop, kde bude vše otevřené, bez konce. Žádné „co jsme si, to jsme si“.

V programu je uvedeno, že skladba vznikla na objednávku Pražského jara. Co si pod tím máme představit? Jak znělo zadání?
Na počátku byla iniciativa flétnisty Romana Novotného. Věděl, že vystoupí v rámci Pražského jara jako sólista a z nabízených variant si vybral tu nejriskantnější – že vznikne úplně nová skladba. Náhodou slyšel můj Koncert pro harfu a orchestr s Janou Bouškovou, a tak volba padla na mě. Pražské jaro se za jeho rozhodnutí postavilo a připojilo oficiální objednávku instituce, což je kus velkorysosti.

Co je při komponování nejtěžší? Co vás na procesu skládání hudby nejvíce baví?
Všechno. Ale nejvíc ty zámlky, kdy nepíšu a jenom prodlévám a snažím se najít to něco, to příští, to, co ještě není.

Chystáte se v rámci Pražského jara navštívit nějaké další koncerty?
Za pár dnů se nám narodí druhé děcko, takže nemám obavu, že bych stihl jeden jediný koncert. Ale příští rok si to snad vynahradím.

Na co se momentálně nejvíc těšíte?
Na dcerku samozřejmě. Také jezdím se svým autorským kytarovým programem a těším se na koncert v Brně, kde se setkám s básníky. Hlavně s Vítem Slívou, mojí vousatou múzou.

světová premiéra skladby
Dopis otci – koncert pro flétnu a komorní orchestr
Komorní filharmonie Pardubice
dirigent Marko Ivanović
flétna Roman Novotný

Pražské jaro
Dvořákova síň, Rudolfinum
náměstí Jana Palacha 1, Praha 1
po 28. 5. 20:00
bezbariérový koncert
100–400 Kč

YouTube kanál Lukáše Sommera:
http://www.youtube.com/user/RemmosSakul?feature=mhee