Busking je globální městský fenomén. Nespočet umělců se snaží prosadit v každodenní vřavě, zpříjemnit lidem den, přinést do ulic něco nového nebo se prostě uživit. Stále častěji se také pouliční muzikanti stávají hvězdami virálních videí na sociálních sítích. A není se čemu divit, protože větší autenticitu jen tak nezažijete.

Mnozí umělci se stali nedílnou součástí měst, jejich identity a mediálního obrazu. I díky tomu některá města jako New York nebo Londýn svou buskerskou scénu podporují. Muzikantům, kterým se podařilo prosadit na ulici, se pak otevírají další možnosti. Povedlo se to skvělým Lucky Chops nebo Too Many Zooz. Jeden zpěvák však vyčnívá nade všechny.

Michael David Rosenberg alias Passenger je unikát. Rodák z anglického Brightonu se po skromných začátcích v kapele rozhodl pro zásadní krok. Přestěhoval se do Austrálie, kde začal hrát sám na ulicích. To bylo v roce 2009, kdy nebyly sociální sítě všudypřítomné a streamování z mobilních telefonů prakticky neexistovalo. I přesto se Passengerovi podařilo uspět, a to jen díky jeho hudbě. Rychle se stal vyhledávaným pouličním umělcem a netrvalo dlouho, aby si ho všimli i známí hudebníci. Díky nim už ve stejném roce vystupoval na showcase festivalu One Movement v Perthu. Pak už šlo vše ráz na ráz. Do dnešního dne vydal Passenger šest sólových alb, vystupuje v nejprestižnějších klubech a na velkých festivalech. Na jeho vystoupení chodí tisíce lidí. Nikdy však nezapomněl, odkud přišel. Stále vystupuje na ulicích, kde lidem zpříjemňuje den prostřednictvím své úžasné hudby.

Passenger vystoupí 2. října 2016 ve Velkém sále Lucerny společně se speciálním hostem Gregory Alan Isakovem. Vstupenky a více informací na www.fource.cz. º


autor: Vašek Kokeš