689 vydaných článků a 37 okomentovaných témat. S takovou bilancí otevíráme čtvrtý rok tištěného kulturního měsíčníku Artikl. Jeho první vydání roku 2017 pokřtíme 27. 1. v pražském Experimentálním prostoru NoD a srdečně vás tam zveme. Na co se můžete těšit letos?

Křest dalšího ročníku Artiklu je vždy propojen s množstvím kvalitních hudebních projektů české a slovenské scény. V minulých letech to byli WWW, Please The Trees, Kittchen, Himalayan Dalai Lama, Monikino Kino, Space Love a o afterparty do ranních hodin se pak postaralo množství DJs. Na večírkách zahráli své hudební sety Floex, MGDLN, Saliva, DUROPU, HOLY, DEUS EX MACHINA nebo FELIX!.


Pro letošní křest jako headliner zahraje kapela, jež za své druhé album – které natočila až po osmi letech od toho prvního – dostala hned dvě ceny. Za nejlepší album roku 2013 cenu Anděl a cenu hudební kritiky Apollo. V současnosti tahle kapela z Krnova koncertuje poskrovnu a každá příležitost slyšet ji je událostí, která přináší skvělý hudební zážitek. Z bohaté nápovědy vyplývá, že nezahraje nikdo jiný než Bratři Orffové a těšit se tak můžete na písně jako Nevypínám, Vymazán, Na dně krnovské propasti, Srůst a další zcela specifické skladby, jež se velmi intenzivně dotýkají nejen uší, ale i duše.

Další kapelou na křtu – fungující na scéně už přes čtyři roky, ale přesto vystupující výjimečně – je bělorusko-česká dvojice Zabelov Group. Ta v podání akordeonisty Romana Zabelova a bubeníka Jana Šikla přináší hutnou nu-jazzovou řízenou improvizaci. Zaslechnout jste je mohli i na letošním showcasu hudebně-exportní soutěže Czeching Českého rozhlasu, na kterém hráli jako jedni z šesti nominovaných. Jen ve dvou, ale za pomoci zpěvu, samplů, efektů a syntezátorů vytváří tato dvojice snové cinematické skladby, žánrově oscilující mezi ambientem či minimal music a moderními groovy s lámanými rytmy. V přehledu hudebních kritiků za rok 2014 byli označeni za jeden z objevů alternativní scény, o čemž mohli české publikum už několikrát přesvědčovat, třeba jako předkapela skotských Hidden Orchestra.

Po koncertech a samotném křtu se pak afterparty tradičně zhostí DJs. Letos to bude DJka Never Sol a DJ Jeffology. Never Sol (vlastním jménem Sára Vondrášková), kterou můžete znát jako sólovou zpěvačku, jíž je elektronická hudba velmi vlastní. Má silný vztah k písničkářství a základními kameny její hudby jsou spletité akordické postupy, syntetizéry a hlas. Sára je absolventkou jazzové VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Debutové album Under Quit (2013) je výsledkem její dvouleté spolupráce s Janem P. Muchowem (EOST). Mimo jiné vystupuje s elektroakustickým projektem Tomáše Dvořáka Floex. Jako DJka představí na křtu Artiklu převážně ženské producentky napříč žánry, hlavně ty temnější, basové.

DJ Jeffology (vlastním jménem Marek Novotný), jako DJ hraje směs Hip Hopu, Funku a Future Jazzu. Jako kytarista působil v kapelách Soliloqui, Tribetown nebo Prago Union.

Už jen z tohoto výčtu je zřejmé, že nás čeká skvělá páteční oslava, na které nesmí žádný příznivec kvalitní kultury z české scény chybět. Cena lístků je velmi dostupná a již je zakoupíte v předprodeji za cenu 130 Kč. K nim navíc dostanete sběratelskou Artikl placku. Na místě pak budou lístky za 170 Kč.

Odpočítáváme dny do začátku této velké oslavy. Těšíme se, že počítáte s námi a potkáme se v pátek 27. ledna ve 20 hodin v pražském Experimentálním prostoru NoD v Dlouhé 33 na Praze 1. ∞


ARTIKL ∞ RELEASE PARTY ROK ČTYŘI
(Bratři Orffové, Zabelov Group, DJ Never Sol, DJ Jeffology)
Experimentální prostor NoD (Dlouhá 33, Praha 1)
pá 27. 1. • 20:00
událost: Facebook
předprodej: GoOut