Začít koncert věcí, která se většinou přidává na konec, nastaví laťku hodně vysoko. S písní I loves you, Porgy z jazzové opery Porgy and Bess se samozřejmou lehkostí do jemných světel reflektorů klubu SONO vplula Selah Sue.

Selah nechala brněnskému publiku hodinu na rozehřívání. Tím se ale po desáté večerní stala sama. Emma Smetana v doprovodu kytaristy Jiřího Buriana ale coby warm-up příliš nezafungovala. Její pop je na českou scénu velmi dobře zprodukovaný, ale v této minimalistické verzi neumí správně přiložit pod kotel. Vnímali to i diváci a proto si po chvilce všímali spíš pití než pódia. Do bodu tání je tak musela dostat až samotná Selah.


Sedmadvacetiletá Belgičanka, která se kytary chopila v patnácti a začala psát vlastní písničky, prostě přišla na pódium. S lehkostí a přirozeností zazpívala první tóny. Od charismatu jejího nakřáplého hlasu se nedal odvrátit sluch a z nenucené přirozenosti jejího projevu šel údiv. Prostě krásný rozdíl mezi tím, když se tak moc o něco snažíš, až pak přijde někdo, kdo to jenom předá se vší lehkostí a hlavně uvěřitelností. Protože se otevře a dá sebe v celé své škále. Selah rozezněla prostor a strhla pozornost, aniž k tomu potřebovala víc než přítomný moment. Síla jejího projevu tkví v autentičnosti. Aranžemi jejích písní prostupují fúze nabité energií. Prolínání soulu, funku a reggae pak roztočí kolotoč, na kterém jede se svou kapelou rychlostí letu a nechá nastoupit i publikum. Pro hutnější hlasový feeling skladeb se dělila o pódium s černošskou backvokalistkou. Odkryly společně jin a jang pěveckého vesmíru. Publiku pak dala písně z loňského alba Reason a zahrála i své starší věci. V další části koncertu zpívala s kytarou v popředí pódia, stojíc za větrákem, který celé produkci dodával vizuální zážitek podpořený barevnými světly reflektorů. Jako by kázala, když se dostalo na její sekané frázování v písni Fyah Fyah. Energický vír pak zase zklidnila do intimní polohy v propojení s klavírem.

V Brně je SONO Centrum aktuálně klub s nejlepším zvukem, což člověk, který se na koncert jde nejen pobavit, ale především poslouchat hudbu, opravdu ocení. Květnový koncert Selah Sue byl skvělým a komplexním hudebním zážitkem. Ještě že se Selah do Čech pravidelně vrací. ∞


Koncert Selah Sue proběhl 4. 5. v SONO Centru.