Ráda bych vám představila nevšední bedekr, který vás provede architektonicky výjimečnými místy po celé České republice i na Slovensku. Nevšední není jen díky své selekci, ale i díky jeho autorovi, kterým je teprve sedmnáctiletý Ondřej Filgas.

A nutno podotknout, že webovou komunitu Rare Places založil již ve svých čtrnácti letech. Tištěný bedekr, který vybraných 136 vzácných míst představuje, byl slavnostně uveden v závěru března tohoto roku v pražskému CAMP.

Filgas, který se narodil ve Valašských Příkazech, je nadšencem do objevování krásných míst. Tím iniciačním byla pozorovatelna Durch od českého architekta Zdeňka Fránka a stala se podnětem k dalším Filgasovo objevováním. Místa, která hledá, propojují respekt ke krajinnému rázu s vědomou lidskou činností. Architektonické stavby musí být přístupné a oplývat určitou ojedinělostí. Tištěný bedekr takové představuje ve shromážděných fotografií špičkových fotografů jako jsou studio BoysPlaceNice, Pavel Beran, Michal Postl, Tomáš Manina nebo Hai Yen Nguyen Thi a Tereza Houdková. Fotografie do bedekru jsou přejaté z již existujících archivů těchto fotografů a vizuální úroveň tak dosahuje nejvyšších kvalit. Graficky knihu zpracovalo pražské Studio Kosatko. Přestože se jedná o knihu, kterou vaše knihovna přivítá k zařazení, díky její velikosti ji můžete ponechat v batohu a když se vám naskytne množství času k dispozici, zalistujte a dle lokace si najděte cíl svého výletu – ať plánovaného či spontánního.

Místa jsou rozčleněna podle krajů a schematické mapky vás provedou výběrem těch několika, které se do knihy vzácných míst dostala. Znáte rozhlednu Salaš ve Zlínském kraji nebo Štajnhaus v Mikulově? Nezklame vás ani minimalistická útulna Jenga v Rokytnici nad Jizerou. V bedekru naleznete vybrané fotografie stavby či místa a stručnou informaci k němu. Přesnější popis lokace, jako adresu či GPS souřadnice, ale bedekr nenabízí a budete si je muset dohledat skrze vlastní zařízení. Přes tento drobný nedostatek je kniha ale kultivovanou tiskovinou, která nabízí inspiraci pro objevování současné architektury, která vás nenechá sedět doma.

Rare Places: Výlety za nevšední architekturou
Ondřej Filgas
2023, 303 str.