Na první pohled ideální život nigerijské domácnosti není ve skutečnosti takový, jak se zdá. Pod povrchovou slupkou nekonečného luxusu a štěstí se skrývá tajemství manipulativního a tyranského otce.

Citlivý a intimní příběh knihy Purpurový ibišek představuje rodinu bohatého nigerijského továrníka a mediálního magnáta Eugena Achikeho a jeho sestry Ifeomy, která je univerzitní profesorkou. Vypravěčkou a hlavní hrdinkou knihy je patnáctiletá Kambili, jež nežije klasickým životem africké dívky. Kambili a její bratr Jaja mohou díky svému zámožnému a úspěšnému otci chodit do drahých soukromých škol, mít krásné oblečení, dobře vybavenou domácnost a žít v luxusu, který si její vrstevníci nedokáží představit. V pozadí příběhu přitom probíhají politické aféry i korupční kauzy, které nejsou u zrodu demokratické Nigérie ojedinělé.

Otec jako bůh

Rodina Eugena Achikeho prezentuje privilegovanou vrstvu nigerijské společnosti. Otec rodiny je silně věřící a v kostele, který sponzoruje, jemu a jeho rodině hrdě náleží přední lavice. Současně dotuje vzdělávání několika dětem ve vesnici a rozdává peníze chudým. Nicméně doma v rodinném kruhu se chová despoticky a jakékoli prohřešky proti víře brutálně a bezostyšně trestá, přičemž jeho hněvu nejsou ubráněny ani jeho děti, kterým polévá nohy vařící vodou a bičuje je opaskem. Křehká Kambili, vzpurný Jaja a jejich oddaná matka žijí pod vedením přísné patriarchální ruky dogmatického otce. Obě děti musejí vykazovat nejlepší výsledky a být ve všem první, čímž si teprve zajistí lásku a uznání otce.

Náboženský fanatik i velkorysý dobroděj
Kambili svého otce bezmezně uctívá a miluje a vzhlíží k němu jako k autoritě. Její vnímání se změní, jakmile jsou s bratrem na návštěvě u svobodomyslné a volnomyšlenkářské tety Ifeomy, která vyučuje na univerzitě v Nsukce. Její děti jsou vychovávány zcela jinak a v domácnosti panuje klid a radost, důvěra i otevřenost. Ifeomin příbytek nenabízí luxus ani takovou vybavenost, na niž jsou Kambili a Jaja zvyklí, ale přesto si to tam zamilují a spřátelí se s bratranci a se sestřenicí. Také začnou trávit více času se svým dědečkem, o němž jejich otec tvrdí, že je pohan, přičemž za to Kambili i Jaju stihne tvrdý trest. Napjaté rodinné vztahy se však stupňují a vrcholí.

Vůně muškátového oříšku a kari

Purpurový ibišek je dramatickým románem naplněným emocemi i kritickou úvahou o společnosti. Příběhem zmítá strach i svoboda, těžké dospívání, ale také přísliby první lásky, zamilovanosti a pevných rodinných pout. Zásadním prvkem děje jsou tamější společenské normy a postavení žen ve společnosti, které předpokládají konvence o údělu ženy v domácnosti a umožňují násilné týrání ze strany muže. Společenské i kulturní zvyky tyranů a mlčení žen vykreslují snadnost, jakou ženy tento osud přijímají a svého muže i přesto vidí jako boha. Nicméně na druhé straně stojí teta Ifeoma, která představuje silnou a emancipovanou ženu, která si stojí za svým názorem a nechce být považována za podřadnější, než jsou muži. Kniha tak sděluje podstatné společenské poměry s prvky feminismu a šance na nový život na pozadí pestrého a živého světa Nigérie.

Chimamanda Ngozi Adichi: Purpurový ibišek
Nakladatelství Host
Brno, 2020, 312 s.