Anonymní intimita. Oxymóron? Ne tak docela. Toto slovní spojení vystihuje koncept projektu PRAHO!. Projektu, který se snaží zobrazit Prahu takovou, jaká je. Někdy špinavá a zablácená, jindy plná slunce a úsměvů. Také poukazuje na skutečnost, že Prahu netvoří jen domy, ulice a parky, ale hlavně lidé. Mnohdy náhodní kolemjdoucí, kteří se pohybují na stejných místech jako vy, jen v jiný čas.


Projekt se ale především snaží rozproudit komunikaci skrze veřejný prostor, a tím nás jako náhodné kolemjdoucí propojit. Jak? Při čekání na přechodu u Veletržního paláce jsem si jednou všimla malé cedulky s poezií nalepené nad nápisem „stiskněte”. Rychle jsem naskenovala QR kód, který na ní byl, s tím, že se v tramvaji kouknu, co tam najdu. Vyskočily na mě osobní otázky a já se rozepsala. Otevřeně. To, co jsem v ten den měla v sobě.

Právě díky takovým otázkám se můžeme na chvíli v uspěchaném světě zastavit. Přemýšlet. O sobě. O druhých. O svých snech, cílech, přáních. O tom, co nás trápí, co nás těší. A co víc, všechno je anonymní. Mnohdy je daleko jednodušší se otevřít cizímu člověku. A právě v tomhle spočívá již zmíněná anonymní intimita.

Další den básnička zmizela. Kouzelné je, že se zas objeví na jiném místě v Praze. Mnohdy tam, kde to člověk nečeká. O týden později jsem se totiž shodou náhod ocitla na pánských záchodech v Jerichu a zahlédla další. Musela jsem se usmát.

A tak, zatímco držíte v ruce Artikl, někde jinde vzniká takzvaný čtvrtletník. Publikace Prahy pro Prahu, která vyjde přesně na jarní rovnodennost. Půjde o první ze čtyř dílů, z nichž bude každý věnován jinému ročnímu období. Když se poté všechny díly spojí dohromady, zrodí se kniha, která bude odkazovat na další pokračování projektu PRAHO!. K dostání bude jak na webových stránkách, tak i v kavárnách po celé Praze.

Hlavním obsahem budou vybrané výpovědi od náhodných kolemjdoucích z QR kódů. Nebudou chybět ani ilustrace a fotografie talentovaných studentů z uměleckých škol AVU, UMPRUM nebo FAMU. Prostor dostane i vaše vlastní nápaditost a kreativita. Všechno v duchu jara.

V ruce budete držet kousek jarní Prahy, která odráží náladu pražské – mnohdy spíš české – společnosti.

A proto až budeme zase někam utíkat, všímejme si věcí kolem sebe. Třeba narazíme na básničku. A i kdyby ne, možná jen uvidíme tohle město v trochu jiném světle.
Tak se pojďme kolem sebe dívat víc a spěchat míň. Vždyť v ulicích se děje krása!

text: Natálie Malcová