Rozhovor se zakladatelkou české mutace VotočVohoz Janet Lavickou


Blešáky, bazary, antikvariáty, nebo sekáče. Pro někoho sklady plné haraburdí, pro jiné studnice pokladů. S Janet Lavickou se potkáváme v holešovické kavárně, nedaleko útočiště VotočVohoz, přibíhá z jedné schůzky, aby zas pokračovala na další. Její život je hektický, ona je ale spokojená, protože dělá, co ji baví: nabízí lidem alternativu ke konzumnímu životu plnému přebytku.

Jak bys charakterizovala VotočVohoz?
Primárně se jedná o virtuální trh, kde člověk může získat (vyměnit, koupit, darovat) oblečení a doplňky z druhé ruky a dát jim nový život. Web nabízí ovšem mnoho dalších možnosti, uživatelé se můžou zapojit aktivně v sekci fórum nebo číst blog, kam se dávají příspěvky pro inspiraci. Nejvíc nás ale těší, že naši uživatelé velmi často opouští virtuální prostor a scházejí se i mimo něj, ať už aby si vyměnili oblečení nebo jen aby zašli na kávu.

Mutace stránek existuje kromě Litvy, odkud nápad pochází, v Německu, Francii, Malajsii a Polsku. Liší se nějak požadavky uživatelů v různých zemích?
Každá země má svá specifika. Všimla jsem si, že např. v Německu mají kvalitnější fotografie. Tady se někdy stává, že se v katalogu objeví fotka tygrovaného trička na zebrovaném koberci. Proto se snažíme uživatele vychovávat a radit jim, jak oblečení naaranžovat, jaké zvolit pozadí apod.

Co všechno lze koupit, vyměnit nebo darovat?
Primárně se jedná o oblečení, doplňky a kosmetiku, takže v katalogu nenaleznete žádné ledničky nebo televize. Pokud někdo chce vyměnit něco jiného, může využít fórum.

Sekáče versus nakupování přes internet. Jaké jsou výhody?
VotočVohoz v sobě spojuje obojí: výhody sekáče (cena, originalita, recyklace oblečení) a online nakupování z pohodlí domova. Chcete-li tričko, stačí zadat velikost, barvu, cenu, případně značku a během deseti minut máte nakoupeno. Nemusíte nikam chodit a prohrabávat se haldami oblečení, které vás nezajímá. Navíc plní i funkci sociální sítě, takže se zde můžete seznámit, pokecat, vyměnit si zkušenosti atd. Oproti sekáči taky víte, kdo oblečení nosil před vámi.

Kolik máte v současnosti uživatelů?
Nestíhám už statistiky ani sledovat. Na začátku jsme oslavovali každého nového uživatele… Teď jich je kolem sto deseti tisíc a číslo stále roste, z čehož máme samozřejmě radost.

Kdo u vás „votáčí“?
Nejvíc mladé ženy, které zajímá originální móda a recyklace. Muži tvoří menšinu, tipla bych kolem pěti procent.

Nakupování přes internet je pohodlné. Pořádáte i nějaké akce mimo virtuální svět?
Ano, nazýváme je „výměna naživo“. První podobná akce proběhla minulý rok na United Islands. Hrozně jsme se báli, že si lidé budou víc brát, než přinesou, ale opak byl pravdou. V poslední době jste nás mohli potkat naživo na Dyzajn Marketu na Piazettě Národního divadla, na Design Blogu nebo v Tiskárně v rámci akce Vintage Night.

Kam za „výměnou naživo“ v nejbližší době?
Kromě Tiskárny to bude Holešovice Fashion Market, který proběhne 12.–13. dubna. Pro návštěvníky připravujeme malé překvapení v podobě workshopu výroby originálních tašek. Zájemci dostanou plátěnou tašku, kterou si budou moct na místě libovolně vyzdobit dle svého vkusu.

Kde nakupuješ oblečení ty a jaká móda tě oslovuje?
Nejsem člověk, který sleduje trendy a značky. Mám ráda ležérní, pohodlné oblečení. Obecně tedy nakupuji v sekáčích, na blešácích a samozřejmě na VotočVohoz.

Co pro tebe osobně VotočVohoz znamená?
Pro mne je především životním stylem. Chceme lidem vysvětlit, že není nutné kupovat stále nové věci, ať už se jedná o oblečení nebo něco jiného. Věci lze sdílet, co už nepotřebujete, zkrátka pošlete dál.