„Mám ráda svoje peníze tam, kde je můžu vidět… visí ve skříni.“ Tímto výrokem se řídím od mé první brigády. Dodnes si pamatuji, jaké džíny jsem si za vytoužený výdělek pořídila. Postupem let se však nakupování může změnit v posedlost a naše skříně kapacitně přestávají dostačovat. Mění se módní trendy, roční období i naše postava. Ať už chováte ke kouskům svého šatníku sebevřelejší vztah, čas od času se musíte, chtě nechtě, s některým z nich rozloučit. Nejen z tohoto důvodu vznikl webový portál VotočVohoz, kde vašemu šatstvu můžete darovat druhý život.

Sociální síť a internetový obchodní portál VotočVohoz založili v lednu roku 2011 Janet Lavicka a Lukáš Vala. Ti se potkali za svých studií v Berlíně, odkud Janet pochází. Inspirací jim byla litevská módní burza www.manodrabuziai.lt a její dceřiný německý portál www.kleiderkreisel.de. Kromě těchto zemí je síť rozšířena i do Rakouska, Francie, Polska, USA nebo Malajsie. Jelikož popularita stránek a počet uživatelů každý den narůstá, pro příklad český portál využívá 195 000 registrovaných uživatelů a má ho v oblibě 142 000 fanoušků, autoři plánují expanzi i do dalších zemí.

Jak to votočit?
VotočVohoz je virtuální trh, jakýsi second hand online, který registrovaným uživatelům nabízí možnost prodat, vyměnit či darovat oblečení, boty, doplňky nebo kosmetiku, které se jim už nehodí, za částku, kterou si sami určí. Na tyto kategorie se správci zaměřují především. Pro všechny ostatní druhy zboží mohou návštěvníci využít sekci fórum, kde je, jako po celém portálu, inzerce zdarma. Na fóru nebo blogu tak můžete nalézt mnoho zajímavých inspirací. Jednotlivé obchody probíhají mezi uživateli. Administrátoři se na jednotlivých transakcích nepodílejí ani nezaručují úspěšnost prodeje. Jelikož VotočVohoz slouží i jako sociální síť, nejvíce zakladatele těší, že se návštěvníci setkávají i mimo virtuální prostor.

Portál je založený na principu tzv. collaborative consumption – spoluspotřebitelství. V době, kdy obchodní řetězce chrlí spotřební zboží za stále dostupnější ceny, avšak ne úplně valné kvality, přichází snaha o jakousi recyklaci předmětů. Webové stránky tak nabízí vašemu šatstvu i několik životů. Pokud chcete být kreativní ve výběru neobnošených kousků, „vintage“ doplňků, lákavých šatů ze zahraničí nebo obyčejného či neobyčejného trička, v současné době zde můžete najít více než jeden milion kusů oblečení. To už je slušný výběr! Navíc výhodnější než zboží v kamenných obchodech.

Adventní kalendář na VotočVohoz
Nejen že je VotočVohoz skvělou možností, jak za příjemné peníze můžete nakoupit blízkým zajímavé vánoční dárky, ať už z klasické kolekce nebo z originálních DIY kousků, pro svoje uživatele si navíc na prosinec připravil soutěž. Každý den budou dámy na stránkách moci otevřít jedno políčko, kde je čeká jednoduchý úkol a následná odměna. Denně od 1. až do 23. prosince se tak můžete těšit na atraktivní výhry a 24. prosince na hlavní dárek – největší překvapení.