Ohlédnutí za designSUPERMARKETEM
Pražští fandové designu si stěží stačili vydechnout po podzimním Designbloku a už na ně čekalo další lákadlo. Design Supermarket okupoval 10.–13. prosince 2009 budovu na Perlové ulici 5, kde si návštěvník mohl v jednotlivých patrech pořídit třeba i stylové dárky na Vánoce.
V třetím patře domu příchozí návštěvníky lákal bar s občerstvením a „chill out“ zónou, kde se šťastlivci, kterým se podařilo ukořistit místo k sezení, mohli nad kávou nebo koktejlem pozorovat dění kolem. Ostatní plocha patra byla zaplněna šperky a předměty denního užití. Pozornost budily například originální zavírací nože Bamja v plastových mnohoúhelnících, které v sobě spojují veselou „neonovou“ barevnost s praktičností.
Přehlédnout se nedala ani expozice současného designu porcelánu. Například Silvie Luběnová aka Maestrokatastrof vtipně parafrázuje klasické obrázky pohádkových bytostí, zvířátek či dětských idylek na dnech talířů.
Stylové dárky jste mohli pořídit u expozice studia s „všeříkajícím“ názvem Old school. Kdo by odolal vtipným bačkorám, které zahřejí nejen měkkým materiálem, ale i pocitem, že na nohách nosíte několik známých světových módních značek?
Některá studia nabízela různé výrobky, jiná předváděla něco jako malý rituál. Do této kategorie lze zařadit třeba Rozbíjím se – koutek s předměty z čokolády, včetně šálku horké nefalšované pochutiny. Návštěvníka takový smyslový zážitek donutí přemýšlet nad tím, kolik energie, vzpomínek či významů v sobě může nést zdánlivě všední věc.
Jaký by to byl festival designu bez šperků? Mladí návrháři dokazují, že nápaditou ozdobu lze vyrobit ze všeho. Záleží jen na vaší odvaze, čím se hodláte ozdobit. Starými elektronkami, drátěnými spirálami nebo třeba porcelánem odlitým do tvaru kostky LEGA.
Čtvrté patro bylo pro změnu obsazené mladou módou. Vohoz či Urban Legend už jsou stálicemi na poli designových přehlídek, mezi dalšími jmenujme značku I have a dream se svými geometrickými potisky nebo na první pohled jednoduché, avšak detailně vypracované oděvy Zdeňky Imreczeové.
Největší „frmol“ byl u stanoviště Czech original, kde si každý mohl za příznivou stovku (či 140 Kč) na místě vyzdobit
prodávané tašky nebo trička. Kdo pořádně zalovil v haldách nažehlovacích motivů, dokázal ukořistit nůžky a trpělivě vystál frontu, mohl si odnést originální „hand-made“ dárek pro sebe nebo své blízké.
V pátém patře organizátoři připravili netradiční expozici nazvanou CraftDesign. Divákovi se tu odhalilo zákulisí tvorby designu – řemeslná stránka. K vidění tu byly nástroje spolu s výsledným výrobkem. Tato netradiční expozice ukazovala proces, o kterém sice každý víme, ale občas opomíjíme.
Kdo se přišel podívat, neprohloupil. Organizátoři vsadili povětšinou na prověřená přehlídková jména, ale z tohoto výběru si i neznalý návštěvník byl schopen udělat představu o trendech v současném designu (třeba recyklování starých materiálů nebo retro-vlna osmdesátých let). Program byl doplněn o nejrůznější koncerty v suterénu budovy.