V lednu byly uveřejněny nominace na ceny Czech Grand Design 2014. Mezi módními designéry se objevilo mnoho stálic, ale také mladá jména. A mě těší, že kolekce mladých designérů jsou v současné době opravdu schopné konkurovat dílům vyzrálejších kolegů.

Mladí návrháři se konečně nebojí jít vlastní cestou a experimentují jak s barvami, tak s technikami. Znovuobjevují klasická řemesla i zapomenuté způsoby módní tvorby. Jsou tak sami inspirací pro starší návrháře, kteří se u nás většinou drží konvenčního proudu.

V kolekcích z loňského roku vidíme módu, která umí nejen pohladit, ale také šokovat. Nacházíme v nich sebevědomí, které tu léta chybělo. Částečně k tomu přispěly zahraniční úspěchy našich designérů. Už totiž neslýcháme jen o Jakubovi Polankovi, jenž se drží elegantní ženské módy a je obecně považován za člověka, který „kdyby se narodil někde jinde, byl by součástí světové návrhářské špičky“. Do povědomí širší veřejnosti se dostala také Petra Ptáčková, jejíž kolekce jsou mnohem více expresivní. A to je moment, který posunul českou scénu dál. Vidíme, že to jde. Že není potřeba držet se jen minimalismu. Mnohem důležitější je vnímat sám sebe, hledat vlastní cestu a držet se svých osobních, až intimních inspirací. Petra Ptáčková si se svými modely hraje. Vkládá do nich příběhy z knih, které ji ovlivňují, a nebojí se nepochopení. Oba výše jmenovaní patří mezi horké favority na letošní cenu Czech Grand Design.

Dobří umělci se neohlíží na ostatní
Odvahu ve své tvorbě předvedla už tradičně také další nominovaná Karolína Juříková, která navrhuje modely v živých barvách, a tentokrát se rozhodla zaexperimentovat i s výrobou samotné látky. Modely vznikly technikou art protis, která byla v 60. letech minulého století patentována v Československu a v současné době se téměř nepoužívá.

Za komplexní kolekci Futuhero získala nominaci Hana Frišonsová. Vypracovala několik outfitů, jejichž kouzlo je v kombinaci aktuálních pastelových barev se složitou drapérií háčkovaných doplňků a fotografických potisků.

Mezi další nominované patří Hana Zárubová, Liběna Rochová, Monika Drápalová, Denisa Nová, Ivana Mentlová, Pavel Brejcha, Cockerel, Lukáš Spilka se Štěpánem Růžičkou, Monika Krobová, Jindra Jansová, Daniela Pešková, Martina Špetlová a La Formela. Vyhlášení výsledků proběhne
14. března 2015 ve Stavovském divadle.

Těším se na výsledky a doufám, že porota bude mít stejně moderní pohled jako módní veřejnost za hranicemi naší země a ocení mladou krev, která se méně ohlíží na ostatní, a spíš vychází sama ze sebe. Tak, jak to dobří umělci dělají. ∞


Czech Grand Design
Stavovské divadlo (Ovocný trh, Praha 1)
14. 3. 20:00