Nebaví vás každoroční věčné čekání na prašan? Nechcete postávat ve frontě na vlek a utrácet za předražené permice? Nebo se prostě bojíte lavin? Řešením může být silniční varianta snowboardingu – freebording. Nepotřebujete sníh ani vlek a přesto se můžete snowboardovým radovánkám, pro změnu na asfaltové sjezdovce, oddávat po celý rok.

Boardová chiméra
Freebording je nový adrenalinový sport, který vznikl před 12 lety v San Franciscu kombinací snowboardingu a skateboardingu. Převratná myšlenka spočívá v úpravě skateboardu na jakýsi „silniční snowboard“. Technika jízdy včetně brzdění, zatáčení a jízdy na switch (pozpátku) umožňuje díky konstrukci napodobovat pohyby jako při snowboardingu. Freebording je aktivitou poměrně nenáročnou na podmínky. Při městském freestylu můžete předvádět různé skoky a triky na zábradlí, v parku či při jízdě po silnici. Milovníci klidu a přírody si pak budou libovat spíše ve freeridovém sjezdu členitějších kopců a lesních stezek. V Praze lze z vhodných lokalit doporučit silnici ze Strahova na Klamovku, pro pokročilé jezdce prudký kopec na Petřinách a Malvazinkách a pro začátečníky tradiční lokality jako je „Stalin“ či mnohé skateparky (Hostivař, Strašnice, Štvanice).

Šestikolová hračka
Hlavní konstrukční odlišnost od skateboardu spočívá v počtu, velikosti a umístění koleček. Freebordová kola jsou větší, díky čemuž nečiní jezdcům sjezd terénních nerovností větší problémy. Koleček má freebord šest a můžeme je rozlišit na vnitřní (středová) a na vnější. Vnitřní nahrazují svými vlastnostmi skluznici, umožňují jízdu na switch a brzdění jako při snowboardingu. Vnější kolečka jsou obdobou hran snowboardu a slouží ke kontrole rychlosti pomocí obloučků. Trucky (nápravy) na freebordu jsou jediným patentovaným podvozkem na trhu a jsou nezbytné při řezaných carvingových obloucích (po hranách) i při smýkaných obloucích (slide).

Shyhook vyskakovací vázání
Dalším převratným prvkem freebordu je polootevřené nastavitelné patentované Shyhook vázání. Drží nohy pevně, freebordista z něj ale může kdykoliv během jízdy vyskočit. To je důležité opatření z hlediska bezpečnosti, které v mnohých případech zabraňuje vzniku silničního lišeje. Díky tomu, že jezdci prkno „drží na nohou“, je osvojení freestylových triků v porovnání se skateboardingem mnohem jednodušší. Pořízení freebordu odpovídajících rozměrů je řešeno obdobně jako koupě snowboardu (záleží především na vaší výšce). Obecně platí, že na freeride jsou vhodnější větší a širší prkna, která zajišťují větší stabilitu a rychlost. Na freestyle se naopak doporučují menší desky pro lepší obratnost. Nezbytným doplňkem každého freebordisty by měly být chrániče a helma. Jelikož freebording je v Česku naprostým sportovním nováčkem, navštivte pro více informací stránky, které jsou zaměřené na jeho propagaci v ulicích: http://www.freebording.cz/.

Freebording či freeboArding?
Správně je freebording! Když sanfrančiští tvůrci a propagátoři „silničního snowboardingu“ vymýšleli pro tento sport vhodný název, požadovali něco unikátního, něco co by okolí zaujalo a dodalo sportu na jedinečnosti. Měli dost snowboArdingu, skateboArdingu, wakeboArdingu, kiteboArdingu a dalších podobných označení. Aby vystihli podstatu a zachovali nezbytné charakteristiky aktivity, vynechali v názvu pouze písmeno „A“. Dosáhli tak určité originality v názvosloví, která ovšem může být pro mnohé lehce matoucí.



Video – jak to funguje



Video – poprvé na Freebordu



Video – Freebording.cz downhills aneb jak to začínalo