Freestylové lyžování neboli Newschool je progresivní sportovní disciplína kombinující prvky snowboardingu s akrobatickým lyžováním. Na profesionální úrovni závodí „newschoolers“ na U-rampě, ve Slopestyle, Big Airu a Jibbingu.

Slopestyle: disciplína, při které si lyžař může zvolit svou vlastní trasu s různými terénními vlastnostmi, hrboly, kolejnicemi a skoky. Porotci určují vítěze podle stupně obtížnosti, stylu a provedení každého triku.
U- rampa: jízda v upravené překážce tvaru „U“, při které se hodnotí styl, obtížnost a čistota provedených triků.
Big Air: královská disciplína prováděná na velkém skoku. Porota hodnotí styl a obtížnost triku.
Jibbing: specifický druh soutěže, při které se triky provádějí na kovových a dřevěných překážkách v parku i ve městě. Hodnotí se styl a náročnost triků.

Díky snowboardingu…

Newschool lyžování má počátky v 90. letech v USA a v současnosti dochází k expanzi tohoto inovativního sportu i v Česku. Freestylové lyžování vzniklo díky růstu popularity snowboardingu a pokroku v akrobatickém lyžování ve snowboardových parcích. Jeho vznik i styl je více spjatý se snowboardingem než s klasickým lyžováním. Freestyle Ski zahrnuje jízdu v parku a skotačení na nejrůznějších přírodních, uměle vytvořených či městských překážkách. Konkrétně se jedná o „slajdování“, raily, jízdu v U-rampě či „grindování“ zábradlí a beden. Pro styl freeskierů je typická lehkost a uvolněnost.

Romantika rozbitého terénu

Za zvláštní formu Newschool Ski můžeme považovat backcountry. Jedná se o Off-Piste lyžování, tedy „mimo sjezdovku“, v zimní krajině ve více či méně členitém „rozbitém“ terénu. Ideálně jde o jízdu v prašanu v níže položených lesících se skalisky a dalšími přírodními překážkami vhodnými pro realizaci triků. Pro vysokou rychlost, odlehlost místa, nevyzpytatelnost terénu a riziko lavin je tento typ lyžování jedním z nejnebezpečnějších. Pro park i backcountry se dnes vyrábějí úzce specializované lyže.

Ohnuté patky a jízda pozadu

Freestyle lyže jsou lehká, dobře ovladatelná a velmi univerzální prkénka s vázáním posunutým oproti klasickým sjezdovkám dopředu. Jedná se o lyže měkčí s relativně velkým krojením. Šířka středu se pohybuje okolo 75–85mm. Lehkostí a konstrukčním řešením jsou uzpůsobené k akrobacii a k jízdě v parku.

Pro konstrukci jsou typické ohnuté patky (Twintip), téměř stejná šířka špičky a patky, umožňující pohodlnou jízdu „na switch“ (jízda pozpátku) a centrum otáčení umístěné ve středu lyže. Jezdit pozadu lze tedy s Twintipy a pravidelným Sidecutem podle libosti, jen pozor, ať někoho na svahu nesejmete!

Park & Pipe skis a allround

Konkrétně se Newschool lyže dělí na Park & Pipe skis a allround. Park & Pipe skis jsou primárně určeny do parku. Na středu jsou velice málo vykrojené, což umožňuje stabilní dopad při skocích. Allround skupina je univerzálnější a vykazuje některé carvingové a freeridové charakteristiky. Hranice mezi jednotlivými kategoriemi se překrývají a existuje velké množství přechodných univerzálních typů, se kterými můžete blbnout v parku i sjíždět Off-Piste terén.

Na pomezí freestylu a powderu

Jízdní vlastnosti backcountry lyží jsou ideální pro jízdu v různorodém terénu a jejich konstrukce je řešena kombinací vybraných freestylových a powderových prvků. Lyže backcountry či freestyle backcountry jsou oproti parkovým lyžím širší (85 mm a více) a možná je u nich i technologie Rocker. Lyže jsou vhodné pro jízdu v prašanu, ve kterém jsou stabilní a velmi dobře nesou.

Extrémní inovace

Ve vnitřní konstrukci freestylových a backcountry lyží převládá stále sendvičová konstrukce a dřevěné jádro s různými technologickými inovacemi podle typologie terénu. Například výrobci lyží Movement či Scott posilují lyže pro použití v parku integrací titanových plátů do dřevěného jádra, a omezují tak riziko narušení kvůli opakovaným otřesům. Völkl do freeski implementuje vrstvu sklolaminátové textilie nasycené epoxidovou pryskyřicí, zajišťující maximální pevnost této části lyže, která je nutná pro stabilní uchycení vázání. Lyže Armada mají ve svém středu speciálně vyprofilované hrany, díky kterým se lépe grinduje.

Vyhlášení letošních reprezentantů! /II/

Freestyle:

Kubistický Scott P3

Lyže Scott P3 se sendvičovou konstrukcí obohacenou pevným laminátem s topolovým jádrem a šikmými bočnicemi jsou ideální do parku, konkrétně na U-rampu a Big Air.

Délka:

158 / 168 / 178 / 184 cm

Šířka špičky / středu / patky:

108 / 82 / 118 mm

Rádius:

16 m

Doporučená cena:

10 600 Kč

Amplid Township

Délka:

162 / 169 / 176 cm

Šířka špičky / středu / patky:

110 / 84 /  114 mm

Rádius:

21,48 m

Doporučená cena:

9 441 Kč

Freestyle backcountry:

Völkl Cosmo – dámské designové backcountry

Dámská verze lyží pro freestyle backcountry. Lyže mají dobře řešené boční krojení, s nímž je možný freeride, akrobacie ve vzduchu i řádění ve snowparku. Z hlediska hmotnosti a konstrukce je tato lyže dámám optimálně přizpůsobena.

Délka:

153 cm

Šířka špičky / středu / patky:

112 / 92 / 130 mm

Rádius:

17,90 m

Doporučená cena:

13 491 Kč

Movement Akoma a Telemark backcountry freestyle

Parametry a trendově namíchaným konstrukčním řešením jsou lyže přímo stvořeny pro mladé nadšence Telemark backcountry freestylu.

Délka:

172 / 180 cm

Šířka špičky / středu / patky:

122 / 102 / 132 mm

Rádius:

21 m

Doporučená cena:

14 390 Kč

Backcountry:

Hravá Armada ARVWw

A light and maneuverable ski, it notched high marks for both short- and loLehké a obratné lyže jsou ideální na členitý terén. Konstrukčně jsou určeny pro ženy. Plus: So forgiving, even our lightest testers had no trouble flipping it fr Minus: Watch out for tip chatter at

Délka:

165 cm

Šířka špičky / středu / patky:

109 / 89 / 120 mm

Rádius:

19,20 m

Doporučená cena:

14 490 Kč

Divoký design a originalita freestylu

K2 MissDemeanor


Armada Alpha2


Icelantic Pilgrim


CoreUPT TJ Pro


Völkl Chopstick


Atomic Ben Chetler

Citace: http://global.skipass.com/