Lyže hlásí comeback
Freeride, freestyle nebo telemark?
Po roce 1989 jsme byli svědky obrovského boomu snowboardingu. Zčistajasna se spousta mladých odklonila od lyží a všichni „museli“ mít prkno. Bylo to in a bylo to cool. Vyostřoval se i vztah mezi „páprdovskými a nemoderními lyžaři“ a „frajerskými snowboardisty“. Chtě nechtě česká snowboardingová scéna se postupem času stala přehnanou módní záležitostí a poměr snowboardistů a lyžařů se v rámci mladší generace vyrovnává.
Během posledních let však nastává zlom. Lyže se začínají objevovat ve variantách, o kterých se nám v době carvingového boomu ani nesnilo. Přichází progresivní trend newschool lyžování a mnozí „zapřísáhlí snowboardisté“ se začínají k lyžím vracet. Ano, lyže hlásí comeback. Fenomén freeski expanduje – ale co bude dál?
Lyže v kontextu boje o život
Jsou pro nás symbolem rekreace, sněhových radovánek i adrenalinového zážitku. Ovšem nebylo tomu tak vždy. Lyže vznikly z nutnosti dopravy v drsných, sněhem zavátých a ledem pokrytých, oblastech, kde se vedly boje o holý lidský život. Nejprve si lidé zhotovovali sněžnice, které dnes můžeme považovat za jakési babičky moderních lyží. Za zcela první lyži je považována lyže, objevená v Hotingu ve Švédsku. Její délka je 110 cm a šířka 16 cm a stáří se odhaduje na více než 4 tisíce let.
Venkované využívali sněžnice a lyže jako dopravní prostředek až do roku 1860. Teprve městské obyvatelstvo začalo měnit funkční podstatu lyžování a objevovat jeho zábavnou formu, a tak byl položen základ sportovního lyžování. Za kolébku je považován hornatý region středního Norska Telemarken a oblast dnešního Osla (dříve Christianie). V Telemarkenu byl vyvinut a zdokonalen specifický tvar lyží a první způsoby zatáčení – telemark a christianie.
Od doby hotingské lyže se událo v oblasti lyžování mnoho změn. Existuje lyžování sjezdové a běžecké, skoky z můstku, obří slalom, lyžování v boulích, skicross a konečně také freeski. A právě freeski a jeho freeridovým formám je věnován tento článek, na jehož freestylové pokračování se můžete těšit v únoru.
Freeski jako lifestyle
Freeski v překladu znamená volné lyžování. Není však zcela jednoduché definovat, co všechno můžeme pod tento magický pojem zahrnout. Freeski je jakýsi konglomerát přírodních, osobních a materiálních atributů. Přírodní složka integruje podmínky terénu s osobní technikou jízdy včetně emocí, materiální částí jsou především lyže. Ve spojitosti s freeski často zaslechneme pojmy freeride, powder, telemark, backcountry či freestyle. Zmíněné termíny mohou být formami freeskiingu a zároveň nevyhraněnými kategoriemi lyží.
Freeride a powder: čím šírší, tím lepší?
Obecně je freeride lyžování ve volném terénu, tedy mimo sjezdovku. Lyže na freeride jsou nápadné svou šířkou, která zvyšuje jejich nosnost a stabilitu v měkkém sněhu. Lyže mohou mít různou úroveň symetrie a šíře patky, špičky i středové oblasti. Pro představu však můžeme uvést, že lyže do volného terénu jsou na středu mírně vykrojené a jejich šířka je průměrně kolem 100 mm.
Takové lyže se svou konstrukcí často řadí mezi tzv. twintipy. U twintipů jsou špičky a patky téměř stejně zvednuté a zahnuté, díky čemuž umožňují jízdu pozadu bez zaříznutí konců lyží do sněhu.
Kategorií příbuznou freeridovým lyžím jsou powder ski. Powderové lyže jsou speciální lyže do hlubokého prašanu, tzv. „prašanovky“. Jedná se o velmi široké lyže s průměrnou středovou šířkou 115 mm. V konstrukci prašanových lyží došlo k nejkontroverznější události za posledních 10 let…
McConkey, Volant Spatula a lyže s návodem
V období největšího carvingového boomu, tedy v období, kdy výrobci razili heslo „co nejmenší rádius a co nejextrémnější náklon v oblouku“, přišel Shane McConkey s revoluční myšlenkou obrácené lyže. Technologická inovace spočívá v negativním prohnutí a krojení lyže (reverse camber/reverse sidecut). Mnozí ji považovali za nepochopitelnou šílenost a zároveň za opravdovou subverzi v lyžařském světě. Shane vyvinul v roce 2002 první obrácené sériově vyráběné lyže Volant Spatula, ke kterým se musel přikládat návod na použití. Opačné krojení, neboli rocker byl rovnoměrný od špičky k patě a lyže byly dlouhé 186cm s rozměry 120/125/115mm. Od McConkeyova lyžařského puče se technologie rocker chopily mnozí lyžařští magnáti, což dokazují loňské i letošní modely lyží značek Armada, Salomon, Movement, Völkl či ZAG. Hranice se ovšem opět posunula dáne. Jsou konstruovány různé úrovně rockeru, díky čemuž se zlepšuje ovladatelnost takových lyží v různých podmínkách.
Zrychlený film
A teď přichází to nejzajímavější! Jak se s rockerem mění styl lyžování? Technika se přirovnává k „plutí“ či „surfování“. Není třeba řezat oblouky a hranit jako u klasického lyžování, neboť točivost lyží a zrychlení je značné. Rocker je ideální do prašanu a jeho největší pozitivum spočívá v tom, že svůj prašanový apetit můžete uspokojit i na několika centimetrech nového sněhu. Lyže s rockerem totiž po povrchu klouzají a boří se minimálně.
První freerideři jezdili free-hell!
Poměrně netradiční formu freeski představuje historicky nejstarší technika lyžování -telemark, kterou vyvinul nor Sondre Norheim. Technika se také označuje jako „volné patové lyžování“ neboli „free-hell“. Dnešní doba se nese ve znamení návratu k tomuto stylu, a tak můžeme na pláních spatřit mnohé „klekající si“ freeridery. Důvodem zvýšeného zájmu je moderní telemarková výbava, která umožňuje podstatně více než dřívější konstrukce vázání a kožené boty. Princip lyžařských bot a vázání je podobný jako u běžek a jako telemarkovou lyži je dobré zvolit lehčí freeridovou „bigmountain fat“. Technika je jiná než u alpského lyžování, zatáčení se provádí zaklekáváním na vnitřní lyži. Telemark je určen pro fyzicky zdatnější, které již nebaví rozježděné freeridy v okolí lyžařských středisek a chtějí se vypravit pro zážitky na neprojetých svazích někam dále, ale pohodlně a bez vrtulníku.
Vývojový trend: specializace versus univerzalita
Výrobci freeridových lyží se již delší dobu řídí tezí, že ve všech směrech perfektní lyži, která by byla vhodná do různorodých sněhových a terénních podmínek, vyrobit nelze. V kolekci 2009/2010 je odklon od univerzálnosti velice výrazný. Lyže jsou konstruovány tak, aby odpovídaly konkrétnímu profilu lyžaře, jeho úrovni, fyzické zdatnosti a terénu.
Materiálová kuchařka a ingredience z Formule 1
Základním materiálem pro výrobu lyží je stále staré a dobré dřevo, a to nejčastěji z různých druhů listnatých stromů. Každý druh vysocekvalitního dřeva má specifické vlastnosti vhodné pro konkrétní část lyže. Tvrdší dřevo je použito v oblasti pod vázáním, kde plní pevnostní předpoklady, měkčí a pružnější dřevo je v oblasti paty a špičky, kde zajišťuje optimální ohyb.Vlastnosti použitých dřev se zdokonalují kombinací s jinými materiály, nejčastěji s titanem či dalšími lehkými kovy, lamináty, skleněnými a karbonovými vlákny či kevlarem. Výsledkem je magická směs, jejíž přesný recept si výrobci nechávají pro sebe.
Vyhlášení letošních reprezentantů!
Powder ski:
Armada ARG pro panenský terén
Profesionální „lyže zítřka“ Armada ARG spadají do kategorie powder. Jedná se o úzce vyprofilované lyže se značným stupněm technologie rocker. Jsou skvěle ovladatelné, neuvěřitelně rychlé a stabilní v prašanu. Lyže odpovídají letošnímu trendu – jejich univerzálnost je velmi omezená, parametry jsou zaměřeny pouze na freeride v hlubokém sněhu a na polety po rozlehlých pláních. Pro ježdění po krkonošských a šumavských sjezdovkách tedy opravdu konstruovány nejsou.
Délka: 185 cm
Šířka špičky / středu / patky: 134 / 133 / 125 mm
Rádius: 40 m
Doporučená cena: 16 990 Kč
Line Sir Francis Bacon je dobrá univerzálka
Oproti Armada ARG typu je lyže Line Sir Francis Bacon velmi univerzální prašanovka. Snadno se ovládá v hlubokém měkkém sněhu i na tvrdší sjezdovce. Je stabilní a přizpůsobivá i při velmi vysoké rychlosti.
Délka: 172 / 183 cm
Šířka špičky / středu / patky: 139 / 115 / 142 mm
Rádius: 18 m
Doporučená cena: 13 000 Kč
Freeride:
ZAG H112 v kontextu agresivity
Inovovaná freeridová lyže s ZAG Rocker Technology RX je vyrobena z kvalitního topolového dřeva a má vylepšenou konstrukci špičky. Díky vysoké úrovni stability a odolnosti vůči nárazu je vhodná pro agresivnější jízdu v různých typech terénu.
Délka: 185 cm
Šířka špičky / středu / patky: 132 / 100 / 118 mm
Rádius: 23 m
Doporučená cena: 20 850 kč
Salomon Schogun aneb lyže pro lenochy?
Salomon Schogun je vděčná lyže v prašanu, členitém povrchu i na tvrdé sjezdovce, kde získává téměř carvingové charakteristiky. Lyžování s ní nevyžaduje ani v rozmanitém terénu přemíru námahy a energie. Lyže jsou univerzální, živé, stabilní a snadno ovladatelné i při vysokých rychlostech.
Délka: 182 cm
Šířka špičky / středu / patky: 120 / 101 / 130 mm
Rádius: 25,9 m
Doporučená cena: 15 490 Kč
Telemark:
Movement IKI a telemark
Movement IKI jsou ideální lyže pro skialpinismus, freeride, ale díky konstrukčním parametrům je můžeme využít i na telemark. Movement Ika jsou silné lyže z topolového dřeva s inovativní konstrukcí a tvarem. Disponují dlouhými špičkami a patkami, díky kterým získávají stabilitu v měkkém sněhu.
Délka: 158 / 168 / 178 cm
Šířka špičky / středu / patky: 105 / 80 / 117 mm
Rádius: 20 m
Doporučená cena: 10 900 Kč
Citace: http://global.skipass.com/