Kdo nesnil o životě bez peněz, ten se nikdy nedostal do soutěsky mezi skalnatými ostrohy úvěrů v horách nezaplacených účtů, vedoucí do temných hlubin hrozící exekuce. Jedna drobná Němka to vyzkoušela na rok – a už 15 let žije bez peněz. Spokojeně.

Heidemarie Schwermer (69!) nachází útočiště vesměs u známých nebo u starších lidí, kteří nemají chuť nebo sílu starat se o dům a zahradu – a za byt a někdy i stravu tak rádi přivítají pomocnou ruku. Hlavní transakcí, které jí zajišťují důstojný a spokojený život, jsou protislužby a výměnné obchody.

V roce 1994 založila jako psychoterapeutka výměnný klub „gib und nimm“, tedy „dávej a ber“. Toto heslo se rozhodla vyzkoušet v realitě před patnácti lety naostro. Vzdala se veškerého majetku, vypověděla zdravotní pojištění i účet v bance. Rok pilotního provozu se nakonec změnil v životní styl.

Zpočátku byla proti jejímu experimentu i vlastní rodina, dnes však za ní stojí. A to i přesto, že Heidemarie Schwermer věnuje celý svůj důchod na charitu a zisk z prodeje knihy Das Sterntaler Experiment – mein Leben ohne Geld (Experiment hvězdných tolarů – Můj život bez peněz) rozdala.

Více o projektu „Dávej a ber“ a životě jeho propagátorky najdete na projekte.free.de/gibundnimm.

„Často se mě ptají, jestli jsem prožila nějaké trauma, že jsem zvolila takový extrémní životní styl. Odpovídám, že mým traumatem je situace ve světě: každý den zemře sto tisíc lidí hlady, a na druhé straně se ohromně plýtvá.“ (tyden.cz)