Něco málo o skimboardingu
Velké vlny v Česku aby jeden pohledal, a tak přestože je skimboarding v plenkách, rychle si nachází nové příznivce jak v řadách skateboardistů, snowboardistů či jiných boardistů, tak u lidí, kteří si vždycky chtěli vyzkoušet pocit surfování v domestikovaných podmínkách.
Jezdit se dá takřka všude. V Česku je spousta koupališť, které mají pozvolně ubíhající písčité či zemité pláže, a tato místa jsou pro ježdění těmi nejlepšími. Dalšími jsou břehy řek, ale i větší kaluže na posečené zahradě či louce. Po deštích můžete skimovat i na kalužích ve městě. Poslední variantou je sestavení vlastní dráhy, což může znít složitě, ale stavba je opravdu jednoduchá.
K výrobě stačí pouze plachta (např. silážní), materiál na vytvoření zvednutých boků dráhy (lze použít izolační potrubí, plastové potrubí, starý koberec, atd.). Následně je potřeba najít vhodný plac na ježdění, nejlépe rovný, položit plachtu, udělat boky, napustit vodu a vzhůru za jízdou.
Někdy je i levá ta pravá
Pro začátek je důležité mít navoskovaný skimboard – ale v žádném případě nevoskujte skluznici! Vosk se používá na nášlapovou plochu skimu a pomáhá tak proti klouzání nohou.
Při pohledu na jezdce vypadá nastupování na skimboard velice jednoduše, ale nenechte se zmást.
Důležitou věcí je zjistit, kterou nohou pojedeme vpředu. Pokud si jezdec není jistý, fungují zde stejné fígle jako u snowboardu, tj. postavit si jezdce před sebe a strčit do něj… výšlapová noha bývá většinou noha přední.
Nejdůležitější je správný nástup
Při jízdě vpředu pravou nohou (tzv. goofy) se prkno chytne levou rukou za spodní část skimu a pravou za bok v horní pravé části prkna. Po rozběhu se na prkno naskakuje oběma nohama nastejno, případně nejdříve zadní a následně přední nohou.
Při naskakování se nikdy nezakláníme, protože tím dostaneme těžiště těla do stádia, ze kterého už není úniku a hrozí pád.
Péče o skimboard
Skimboard je vyroben ze dřeva, a tak obzvláště na písčitých plážích dochází k sedření laku. Při viditelném poškození je vhodné nechat skimboard řádně oschnout (ne na přímém slunci) a následně znovu nalakovat (např. lodním lakem). Pokud nejezdíte, nenechávejte skimboard ve vodě. Za slunečných dnů se snažte odkládat skimboard do stínu, aby nestékal vosk a namočený „skim“ se nedeformoval. Navoskovaný skimboard odkládejte dolů skluznicí, nikoli nášlapovou částí. Zabráníte tak nalepení nečisto