Americký magazín Transworld Skateboarding na svých stránkách vyhlásil další ročník soutěže Skate & Create. Opět tu máme přehlídku originálních, neotřelých skateových videí.

Letos výzvu přijaly týmy pod taktovkou sponzorů Adidas, Fallen, Etnies a Lakai. Poslední jmenovaný tým vyhrál a zaručil si tím účast v příštím ročníku jakožto i fotografii na titulní straně časopisu.

Tvůrčí týmy se skládají ze šesti skaterů – čtyř profesionálů a dvou amatérů – a jednoho výtvarníka. Každý tým dostane k dispozici skladiště a sadu stejných překážek, ze kterých za 9 dní musí vytvořit dráhu a natočit klip ve své režii. Kameramany, fotografa a tvůrčí skupinu poskytuje organizátor soutěže. Hodnotí se nejen samotné skateboardové triky, ale hlavně nápad a jeho realizace, kreativita, využití materiálu, celkový dojem a kvalita videa.

Pokaždé jinak
Každý z týmů vsadil na jiného koně. Adidas a Fallen se zaměřili spíše na barevnost a rozestavění překážek. Pohyb jezdce doprovázela hra se světlem a stínem. Designéři využili k vytvoření barevných 3D iluzí jak samotných překážek, tak okolního prostoru. Adidas volil spíše jednodušší, čistší motivy a vrhající stíny na pozadí příjemného chilloutového hudebního podkreslení. Fallen si více vyhrál s barvami i motivy. Jednou se skateboardista prohání po zvlněných barevných pruzích, podruhé po černožlutém šrafování, jindy zas po červenobílé šachovnici nebo jednoduchých tvarech překážek ve CMYK (cyan – azurová, magenta – purpurová, yellow – žlutá, black – černá) barvách. Celková choreografie klipu, ve kterém vystupují i mimové barevně sladění s prostředím, je podkreslená psychedelickým rockem.

Retro vede
Etnies se ve svém „Crap Shoot“ vrací k začátkům skateboardingu. Nejen díky gangsta rapu se snaží navodit atmosféru 80. let, posprejovaných ghett, vytahaných trik a kalhot spadajících až ke kolenům. Retro klip se zaměřuje hlavně na imitaci prostředí a autentický look, čímž ve výsledku klip působí dost jednotvárně. Záběry rybím okem jsou sice působivé, ale stále jsou to záběry téhož. Ale zřejmě právě to se skejťákům líbí, protože v diváckém hlasování klip Etnies zatím vede.

Akční fireshow
Tým Lakai se chtěl odlišit a rozjel efektní, agresivní fireshow. V klipu létají zápalné láhve, kluci třískají skateboardy o auta a celá scenérie působí jako hořící skládka někde na okraji města. Jízda na hořících pneumatikách je dynamická a za šlehající plameny pod projíždějícím skateboardem by se nemuseli stydět ani tvůrci akčních filmů.

Vítězem soutěže, který se objevil i na titulní straně časopisu Transworld Skateboarding a má zajištěnou účast v dalším ročníku, se stalo žhavé video od Lakai. Každý se ale stále může zapojit do orientačního hlasování na webu http://skateboarding.transworld.net/skate-and-create/, kde jsou všechna popsaná videa ke shlédnutí.