Obchod s kompletním sortimentem pro pěstování rostlin nejen pod umělým osvětlením GROWSHOP byl prvním svého druhu v Čechách i v zemích bývalého východního bloku. Letos oslaví již 15. narozeniny.

Po celou dobu své existence se snažíme uvádět na trh nejlepší produkty pro pěstování rostlin nejen pod umělým osvětlením. Námi nabízené zboží nejprve sami vyzkoušíme, a pouze pokud dojdeme k přesvědčení, že je opravdu praktické a kvalitní, zařadíme ho do sortimentu. Léta praxe a zkušeností nám umožnily navázat spolupráci se špičkami
v konopném oboru po celém světě. Mezi naše aktivity patří podpora výzkumu v oblasti zemědělství a hnojiv. Pravidelně zásobujeme Výzkumný ústav rostlinné výroby hnojivy a substráty, které pak procházejí testy kvality a účinnosti. Výsledky vedou k velké spokojenosti na obou stranách.

Jako první growshop jsme začali registrovat hnojiva a doplňky na Ústředním kontrolním a zkušebním úřadě zemědělském. Byli jsme na tomto poli pionýry, proto jsme se zpočátku museli tvářit, jakože základní výživa není určena hlavně pro konopí. Dnes již úředníci vědí, že se zabýváme výhradně touto rostlinou a fandí nám, protože oceňují kvalitu hnojiv a doplňků, které jim za tu dobu prošly pod rukama. Pro nás je tato spolupráce nedocenitelná, protože si díky ní jsme jisti, že výživa obsahuje skutečně to, co výrobce uvádí, a není v žádném směru závadná.

Za zmínku stojí rovněž fakt, že se díky nám mohla v Planetáriu v Praze instalovat „Future Garden“ – zahrádka bez přístupu slunečního světla. Jde vlastně o ukázku toho, jak by se pěstovaly rostliny v budoucnosti na Marsu.

Proč zvolit pěstování indoor?
Následující informace by měl znát každý, a to dříve, než se do pěstování pustí. Mohou pomoci při rozhodování, zda rostliny nechat růst uvnitř nebo venku.

Zasadit konopí venku na zahrádce do země je sice nejjednodušší způsob kultivace, ale ne vždy je výsledek takový, jak bychom si přáli. Umístění České republiky v mírném klimatickém pásmu s sebou nese poměrně deštivý a chladný podzim, ve kterém se velmi dobře daří plísním. Ty pak decimují budoucí úrodu. Nízké teploty navíc prodlužují dozrávání. To se při indoor pěstování stát nemůže, protože si vše reguluje sám pěstitel bez ohledu na roční období a výšku teploty. Kvalitní počasí má rovněž vliv na úrodu. Ve skříni (při dodržování správných postupů) jsou neustále optimální podmínky pro maximální výnos. Je pravdou, že indoor pěstování je o něco náročnější než venku, kde se příroda o vše mimo zalévání postará sama, ale výsledek při sklizni je důkazem, že se investovat energii vyplatí.

Vše se odvíjí od parametrů prostoru, ve kterém se pěstírna bude nacházet (panelák, činžák, sklep, garáž nebo například podkrovní prostory). Důležitými faktory jsou: průměrná teplota v místnosti (kvůli přitápění v zimě a chlazení v létě, pokud tam jsou moc vysoké teploty), výška stropu (určuje, jak nízko je možné mít zavěšené lampy a maximální velikost rostlin, které budete pěstovat), možnost nasávání temperovaného vzduchu (aby v zimě nebyl příliš chladný a v létě zase moc teplý) a stabilní elektrická síť (výpadek elektřiny může mít katastrofální následky na rostliny). Je nutné počítat s tím, že prostor bude třeba vymalovat a možná budou potřeba i drobné stavební úpravy elektrické sítě kvůli jističům a logicky taženým rozvodům. S těmito základními informacemi se již dá komplexně pracovat. Prodavači GROWSHOPU vám rádi pomohou s výběrem vhodného osvětlení, ventilačních prvků, volbou pěstebního systému a s mnohým dalším.


autor: Jolan Vasquez