Fenomén handmade bižuterie a šperků v posledních letech výrazně expanduje. Vývoj je patrný v používaných materiálech, procesech výroby i v originalitě výrobků. Jelikož šperk by měl vypovídat o charakteru nositele, staví dnešní výrobci jeho osobitost a nápaditost na první místo.

Reuse vinylu a počítačových komponent

Mnoho výrobků kolem nás již dokončilo svůj životní cyklus, to ale neznamená, že musí být vyhozeny. Naopak mohou být stejně dobře použity pro jiný účel, než pro který byly určeny primárně.

Ekobižuterie
Výroba dnešní bižuterie a šperků často souvisí s ekologickými principy nakládání s odpady. V anglicky mluvících zemích se tyto postupy zahrnují pod termín „3 R“: reduce, reuse a recycle.
‘Reduce’ lze vysvětli jako omezování tvorby odpadu,’reuse’ je opětovné použití výrobku pro jeho prvotní či zcela novou funkci a ‘recycle’ je zjednodušeně opětovné zpracování materiálu z odpadu.

Jeden z originálních nápadů spočívá v opětovném využití poničených vinylových desek, kterých vyprodukuje svět muziky denně velké množství. Ale co s poničenou deskou? Pozbyla svou prvotní funkci, a tak končí většinou v Atlas Designpopelnici. Příležitosti v podobě hromadění nepotřebného vinylového materiálu se chopila designérka Eliška Kůrková (Alias Design), využila jej pro dekoraci těla a bytu. Zajímavé jsou zejména vinylové náušnice, které dodají vašemu vzhledu na exkluzivitě.

Další ukázka reuse výroby pochází z dílny slovinské společnosti Weggart. Designéři tohoto uskupení se zaměřili na počítačové komponenty, které již neplní svůj účel v oblasti IT. Využili částí klávesnice pro konstrukci náhrdelníku, prstýnků a náušnic.

Je libo šperky z kosmu?

Inspirující byla prezentace šperků Markéty Richterové na letošním Designbloku v Praze. Použitím perspexu, uhlíkových vláken či corianu předkládá výtvarnice pohled do budoucnosti materiálů pro výrobu šperků. Struktura šperku je často organického, šupinatého či řetězcovitého charakteru, což mu dodává na živočišném vzhledu.

Perspex je známá značka akrylátu se širokou možností použití od akrylátových van, protihlukových stěn až po výrobu šperků a dekorací. Výhodou je, že perspex oproti PVC nebo polykarbonátu neobsahuje žádné nebezpečné prvky, je velice pevný, propouští lépe světlo a s přibývajícím časem nemění barvu (nežloutne).

Dalším moderním materiálem je corian, který je k dispozici ve více než 100 barevných odstínech. Lze ho řezat, obrábět jako dřevo a za tepla lisovat či zdobit vykládáním a kombinovat s různými materiály.

Uhlík jako základ života a šperků

Uhlíkové vlákno je dlouhý, tenký pramen materiálu obsahující atomy uhlíku spojené v mikroskopické krystaly.Tato vlákna se díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem využívají především v leteckém průmyslu a kosmonautice, ale je možno uplatnit je i ve šperkařství a hodinářství. Uhlíková vlákna jsou pro výrobu šperků ideálním materiálem, jelikož se vyznačují vysokou pevností, odolností povrchu vůči poškrábání a minimální vahou.

Mateřské mléko jako náhrdelník

Techniky výroby šperků z biologických produktů využívá francouzská umělecká skupina Duende. Ta před časem Špecka z mateřeského mlékapředstavila kolekci šperků „Perle de lait“ z mateřského mléka. Výsledkem jsou plastické struktury, jejichž zpevnění se docílilo vysrážením kaseinu ve varné lázni s octem (kasein je protein v mléce – pozn. red.). Výsledný šperk je biologicky nereaktivní a představuje jedinečný autorský originál. Použití biologických produktů pro výrobu šperků budou jistě jedním z hlavních směrů v budoucnosti.

Fimo: chcete v noci svítit?

Fimo je modelovací hmota obsahující polyvinylchlorid (PVC), kterou je možné přirovnat k moduritu. V dnešní době zažívá ve světě šperků opravdový boom. Po krátkém ručním hnětení látka změkne a je tvárná pro výrobu nejrůznějších dekoračních předmětů a šperků. Hotový výrobek se peče v troubě na 110 °C po dobu 20–30 minut nebo jej lze 20 minut vařit ve vodě. Přednosti fima spočívají v tvárnosti a v šíři dostupné barevné škály. Jednotlivé barvy lze navíc velmi dobře míchat a existují také transparentní a fluorescentní barvy.V Česku se práci s fimem věnují mnozí amatéři i designoví šperkaři. Jedním z nich je například Eva Hašková (Multidesign). Minulý rok se zúčastnila akce Euroclay Carnival v Anglii, kde získala mnoho inspirace od světových polymerclay umělců. Nyní se v Česku věnuje výrobě šperků z fima a pořádá také kurzy zaměřené na práci s tímto materiálem.

Velmi prudká originalita anebo do ucha cokoliv

V poslední době se s ručně vyrobenými šperky opravdu roztrhl pytel. Fantazii ani nápadům se meze nekladou. Do ucha si dnes můžete zavěsit cokoliv v závislosti na vytříbenosti vkusu a nátuře: od stříbrných disco koulí přes růžové žárovky a domino kostky po šunkové chlebíčky či chilli papričky. Je to trendy a je to působivé.

Možnost prezentace výtvarníků poskytuje internetová designová tržnice Fler.cz, kde lze nalézt značné množství originálních výrobků ze světa šperků či bytových dekorací.

Budoucnost a intenzita „bižu expanze“

Ze současných zákonitostí a trendů lze usuzovat, že budoucnost šperků se bude dále ubírat cestou recyklačních směrů, a to z mnohých ekologických i finančních důvodů. Comeback mohou zaznamenat inovované klasické materiály jako dřevo, zlato, stříbro, měď, sklo, kov či minerály. Nejprogresivnější vlna bude zřejmě probíhat na poli chemie a fyziky v kontextu s využitím materiálů používaných v kosmonautice, robotice a letectví. Pravděpodobná je expanze biologických materiálů a technologií po vzoru šperků z kaseinu. Máme se tedy na co těšit!