Wakeboarding propojuje vodní lyžování se surfováním a techniky snowboardingu i skateboardingu. Do vybavení pro tento adrenalinový sport rozhodně patří tažný motorový člun, vodní plocha a prkno. Nelze tvrdit, že „wakování“ je fyzicky a finančně nenáročný sport, nicméně vyzkoušet si jej může i na českém jezeře téměř každý. Najdete si čas a svezete se na wakeboardu ještě letos?

Era skurfelu
Počátek wakeboardingu není jednoduché přesně datovat ani lokalizovat. Vznikl totiž z několika vodních sportů a zmínky pocházejí z různých koutů světa (zejména z Nového Zélandu a Austrálie). Za Mekku tohoto sportu je považována Amerika, kde wakeboarding prošel nejrazantnějším vývojem a kde byl Tony Finnem v roce 1985 vyvinut a licencován „skurfel“. Připomínal menší surf tažený lodí, ale neměl žádné vázání. Jezdec balancoval volně na ploše prkna tak jako při vlnovém surfování. Ve stejném roce bratři Mike a Mark Pascoe přidali úchyty na chodidla k fošně, což umožnilo létání vzduchem, akrobatické skoky a salta. Pro vznik a vývoj wakeboardingu byl tento krok jedním z rozhodujících.

Zásadní jsou triky
Soutěžní disciplína wakeboardingu se příhodně nazývá triková jízda. Na vyměřené trase, kterou jezdec absolvuje tam a zpět, se hodnotí počet a složitost figur, skoků a salt. Startuje se z mola a člun dosahuje rychlosti 35 km/h. Pro sport je vhodné gymnastické nadání, trénink na trampolíně či indoboardu (balance trainer).



Wakeboard, wakeskate, wakesurf
Od roku 1990 bylo ve „wakové“ výbavě provedeno mnoho změn, zejména v souvislosti s usnadněním vodního startu a obecně pro zpřístupnění této krásné aktivity širšímu okruhu zájemců. Zprvu měly wakeboardy tvar surfu s výraznou špičkou a koncem. Tato konstrukce byla doplněna a částečně překonána typem „twin tail“ se dvěma souměrnými konci opatřenými ploutvemi. Dnes jsou k dispozici oba typy, nejčastěji se podle tvaru a velikosti desky rozlišuje wakeboard (s délkou okolo 130 centimetrů), menší wakeskate bez vázání a zašpičatělý wakesurf. Podle typu pořízené desky se odvíjí styl a možnosti jízdy od složitých technických skate triků po „pouhé“ sjíždění vln tvořených motorem člunu.

Lokality, kempy, závody, kurzy a festivaly
• Skochovice u Prahy (kolébka českého wakeboardingu) http://www.wakeboard.cz/
• Kamencové jezero u Chomutova (lokalita vzniku českého wakeboardingu – první pokusy M. Veselého a T. Charouze na handmade wakeboardu)
• Dráha Davle u Prahy http://www.water-ski.cz/
• Těrlická přehrada u Havířova a HULA girls wakeboard & wakeskate kemp 2010 http://www.skiwakepark.cz/, http://www.hula-girls.cz/
• FreestyleZOO wakeboard kemp 2010 http://camps.freestylezoo.net/
• Soulrider kemp http://www.soulrider.cz/
• Joyride http://www.joyride.cz/
• Quiksilver Wake Jam http://www.wakejam.cz/



Letošní kolekce
Kolekce pro rok 2010 reflektuje konstrukční, technologické i designové trendy snowboardů, skateboardů i kiteboardů (ty jsme popsali v minulých číslech časopisu) a pohybuje se mezi univerzálností a individuálním přizpůsobením se jezdci. Základem desky je opět dřevo či laminát, pro zpevnění se přidávají oblíbená karbonová vlákna, experimentuje se s tvary boardů, zdokonalují se konstrukční vlastnosti hran i dalších částí. Speciálně se vyvíjejí fošny i boty pro ženy, které respektují fyzickou stránku něžného pohlaví. Design se zaměřuje na módní barvy jako je zlatá, šedá, růžová a poměrně jednoduché linie či obrázkové struktury.

Další vodní aktivity
• Vodní lyžování je sport, při kterém je jezdec tažen člunem či lodí po vodní hladině a má obuty speciální lyže. Z disciplín je možné provozovat slalom, skoky či závody. Vodní lyže byly patentovány ve Švédsku roku 1841.
• Barefooting je vodní lyžování „na boso“, tedy bez použití lyží či obuvi. Sport vznikl v roce 1947 na Floridě, kdy holými chodidly poprvé brázdil vodu Dick Pope Junior.
• Kneeboarding byl vyvinut v 70. letech v Kalifornii. Jezdec při tomto sportu „sedí na patách“ desky a opět je tažen člunem po vodní hladině.
• Sit-down hydrofoil je relativně mladým sportem. Jezdec je při něm díky speciální lyži s nástavcem – křídlu neustále ve výšce nad hladinou.