Po loňské pauze se první červencový víkend na pražské Štvanici konal tradiční Mystic Skate Cup, třídenní světový pohár ve skateboardingu. Akce potěšila nejen příznivce tohoto sportu, ale i ty, které více než efektní vychytané triky na zábradlí a v bazénu zajímá hudba nebo street art. V rámci Mysticu se představil i projekt Stoka, který dokazuje, že koncept DIY je použitelný nejen v umění, ale také ve sportu.

Mystic Skate Cup je součástí série závodů v rámci Světového poháru ve skateboardingu (World Cup Skateboarding). Letos se závodilo ve dvou hlavních disciplínách – street a bowl. Street má napodobovat jízdu v městském terénu, proto zde nechybí překážky jako zábradlí (raily), obrubníky, schůdky a dokonce i hydranty. Bowl se jezdí v bazénu ve tvaru T, který jezdci umožní nabrat rychlost, kterou pak využije při triku provedeném na okraji skruže. V oddělených kategoriích soutěží kluci a holky. Vítězové si vždy rozdělí slušnou finanční částku – letos to bylo 30 000 dolarů.

Na letošní Mystic přijelo přes 200 profesionálních jezdců z 25 zemí světa a ročník byl pro české závodníky obzvlášť úspěšný – street vyhrál mladý Maxim Habanec, který odjel finálovou jízdu naprosto čistě. Druhé místo Martina Juráška v bowlu je taktéž velkým úspěchem.

Drsný punk, melodické ska i barevné stěny
Mystic skate cup ale není jen o skatování, ale také o hudbě, graffiti, workshopech a setkávání se s novými lidmi. Letošní hlavní hudební program proběhl během prvních dvou dnů, kdy se na pódiu vystřídalo několik tuzemských hudebních projektů. Neděle potom patřila hlavně DJům, kteří se postarali o zábavu na závěrečném večírku. Pódium stálo hned u vstupu do skateparku, takže o hudbu nebyli ochuzeni ani ti, kteří se ani po samotném závodě nenasytili streetových triků. Vstup na večerní koncerty se již nevybíral. V pátek vystoupili Superpilots, kteří přítomným dokázali, že „punk´s not dead“. V sobotu přítomné v rytmu ska rozskákali Queens of Everything, kterým předcházelo vystoupení sólového projektu rappera Jamese Cola aka Kapitána Lásky a jeho živé kapely.

Že je se skateboardingovou kulturou úzce spojeno také graffiti, dokazovaly piecy profesionálních i začínajících sprayerů, kterým pořadatelé nabídli volné plochy k rozvinutí tvořivosti. Objevily se tu jednoduché černobílé vystřihovánky z kartonu i zábavná, barevná, profesionálně odvedená práce od Pointa.

Projekt Stoka – DIY ve sportu
Koncept DIY se rozvíjí nejen v oblasti umění. Ve skateboardingu se může snadno uplatnit při stavbě překážek a terénů pro jízdu. Příkladem toho je i projekt Stoka, který byl na Mysticu prezentován prostřednictvím velkoformátových fotografií Jaroslava Kučery, videí i ukázek použitého materiálu. O co jde? Stoka je místo v České republice, kde se jezdí „fullpipe“ neboli jízda v kruhových betonových skružích . Asi 70 km západně od Prahy si sami jezdci budují unikátní dráhu z betonových konstrukcí, které se používají například ke stavbě kanalizačních tunelů. Odtud název Stoka. Nejdříve začala parta kluků z budováním dráhy sama. Vozili si pytle s cementem, tahali kýble s vodou z nedalekého potoka, betonovali a štěrkovali do hladka jízdní plochu. Když došly peníze, našli sponzora ve firmě DC, která jim pomohla dobudovat dráhu tunelu až do délky třiceti metrů. Lokalita se nachází uprostřed lesů a už samotná cesta k ní je dobrodružstvím. Časem se počítá s dalším pokračováním trati, která nevšední adrenalinový zážitek nabízí už dnes.