Na Mystic Skate Cupu se představil DIY projekt Stoka
Po loňské pauze se první červencový víkend na pražské Štvanici konal tradiční Mystic Skate Cup, třídenní světový pohár ve skateboardingu. Akce potěšila nejen příznivce tohoto sportu, ale i ty, které více než efektní vychytané triky na zábradlí a v bazénu zajímá hudba nebo street art. V rámci Mysticu se představil i projekt Stoka, který dokazuje, že koncept DIY je použitelný nejen v umění, ale také ve sportu.
Mystic Skate Cup je součástí série závodů v rámci Světového poháru ve skateboardingu (World Cup Skateboarding). Letos se závodilo ve dvou hlavních disciplínách – street a bowl. Street má napodobovat jízdu v městském terénu, proto zde nechybí překážky jako zábradlí (raily), obrubníky, schůdky a dokonce i hydranty. Bowl se jezdí v bazénu ve tvaru T, který jezdci umožní nabrat rychlost, kterou pak využije při triku provedeném na okraji skruže. V oddělených kategoriích soutěží kluci a holky. Vítězové si vždy rozdělí slušnou finanční částku – letos to bylo 30 000 dolarů.
Na letošní Mystic přijelo přes 200 profesionálních jezdců z 25 zemí světa a ročník byl pro české závodníky obzvlášť úspěšný – street vyhrál mladý Maxim Habanec, který odjel finálovou jízdu naprosto čistě. Druhé místo Martina Juráška v bowlu je taktéž velkým úspěchem.
Drsný punk, melodické ska i barevné stěny
Mystic skate cup ale není jen o skatování, ale také o hudbě, graffiti, workshopech a setkávání se s novými lidmi. Letošní hlavní hudební program proběhl během prvních dvou dnů, kdy se na pódiu vystřídalo několik tuzemských hudebních projektů. Neděle potom patřila hlavně DJům, kteří se postarali o zábavu na závěrečném večírku. Pódium stálo hned u vstupu do skateparku, takže o hudbu nebyli ochuzeni ani ti, kteří se ani po samotném závodě nenasytili streetových triků. Vstup na večerní koncerty se již nevybíral. V pátek vystoupili Superpilots, kteří přítomným dokázali, že „punk´s not dead“. V sobotu přítomné v rytmu ska rozskákali Queens of Everything, kterým předcházelo vystoupení sólového projektu rappera Jamese Cola aka Kapitána Lásky a jeho živé kapely.
Že je se skateboardingovou kulturou úzce spojeno také graffiti, dokazovaly piecy profesionálních i začínajících sprayerů, kterým pořadatelé nabídli volné plochy k rozvinutí tvořivosti. Objevily se tu jednoduché černobílé vystřihovánky z kartonu i zábavná, barevná, profesionálně odvedená práce od Pointa.
Projekt Stoka – DIY ve sportu
Koncept DIY se rozvíjí nejen v oblasti umění. Ve skateboardingu se může snadno uplatnit při stavbě překážek a terénů pro jízdu. Příkladem toho je i projekt Stoka, který byl na Mysticu prezentován prostřednictvím velkoformátových fotografií Jaroslava Kučery, videí i ukázek použitého materiálu. O co jde? Stoka je místo v České republice, kde se jezdí „fullpipe“ neboli jízda v kruhových betonových skružích . Asi 70 km západně od Prahy si sami jezdci budují unikátní dráhu z betonových konstrukcí, které se používají například ke stavbě kanalizačních tunelů. Odtud název Stoka. Nejdříve začala parta kluků z budováním dráhy sama. Vozili si pytle s cementem, tahali kýble s vodou z nedalekého potoka, betonovali a štěrkovali do hladka jízdní plochu. Když došly peníze, našli sponzora ve firmě DC, která jim pomohla dobudovat dráhu tunelu až do délky třiceti metrů. Lokalita se nachází uprostřed lesů a už samotná cesta k ní je dobrodružstvím. Časem se počítá s dalším pokračováním trati, která nevšední adrenalinový zážitek nabízí už dnes.