Co vlastně umělec dělá, když pracuje?
Otázka, kterou si může položit kdokoli. Maluje, přemýšlí, pije kávu, chodí městem, pozoruje okolí… To vše mohou být činnosti, které se do pracovního procesu umělce dají zařadit. Jak ale na takovou otázku odpoví samotný umělec?
Pro Pavla Büchlera (* 1952, Praha), jehož přes tři roky připravovaná retrospektivní výstava je aktuálně k navštívení v Moravské galerii v Brně, je tato otázka klíčová a přestože na ni nehledá odpověď urputně, klade si ji dlouhá léta.
Přestože je Büchlerova tvorba známa především mimo tuzemské pole, nabývá na výstavě možnosti srovnat její podobu se světovým konceptuálním uměním autorů jako Duchamp či Kosuth, na jejichž práce podprahově odkazuje. Nejsou to ale jen tito autoři, kteří jsou skrze své přemýšlení také fragmentem Büchlerovy autorské gramatiky. Množství odkazů a citací či aluzí na předchozí etapy dějin umění jsou hloubkou, do které je možno se s pomyslným šnorchlem předporozumění a znalostí kontextu ponořit – a o to více si pak širokou významovou škálu vystavených děl prožít.
Büchler žije přes čtyřicet let ve Velké Británii, kam v roce 1981 emigroval. Stal se zde profesorem, dostal se do prestižních světových sbírek a nyní mu kurátor Ondřej Chrobák v Pražákově paláci připravil výstavu nazvanou Známky života. Koncepčně se věnuje všem důležitým etapám umělcovy tvorby a zvláštní důraz klade na práce z posledních dvaceti let. Nejnovějším vystaveným projektem je série dokumentárních fotografií, které zobrazují každou umělcovu pauzu na cigaretu. Pořizoval je od roku 2007 a série byla ukončena nepředvídatelným aktem a to rozbitím starého digitálního fotoaparátu, na který momenty zachycoval. Kromě osobních momentů se tento soubor věnoval i mapování obrazu dnešní doby – mizení kuřácké aktivity z veřejného prostoru. Práce s médiem fotografie není pro Büchlera náhodná – v roce 1984 založil v Anglii galerii Cambridge Darkroom zaměřenou na fotografii. Jeho kurátorské působení, které rozšířil o učení a publikování, pak otevřelo pole pro jeho samostatnou tvůrčí činnost. Přestože studoval typografii a je tak možné na jeho výstavě zhlédnout díla, která s písmem a jeho sazbou značně pracují, přesahuje jeho tvorba i do dalších médií jako je právě konceptuální umění, land-art nebo autorská kniha. V dílech je představen nejen umělcův intelekt ale i notný smysl pro humor. Stejně tak i hra s významy, zašifrované aluze nebo hádanky.
Přestože by výstava retrospektivního charakteru mohla budit obavy z nadměrečné šíře a náročnosti na zhlédnutí, právě úměrná selekce reprezentativních děl přináší divákovi vhled do hravosti sémantiky a významů ukotvených ve vizuální estetice, které Známky života přináší až do závěru února. Dlouho kladenou otázku, co vlastně dělá umělec, když pracuje, tak může návštěvník skrze autorova díla zkusit rozklíčovat sám – třeba již ze zmíněného kuřáckého fotografického souboru.
Pavel Büchler: Známky života
Moravská galerie v Brně, Pražákův palác (Husova 18, Brno)
22. 9. 2023 — 25. 2. 2024