Portrét českého designu
…doputoval do Brna. Poté, co byl projekt Made by Fire uveden v Miláně, zastavil se na pár dní v Praze v Míčovně na Pražském hradě v rámci Designbloku a nyní je až do závěru srpna k vidění v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie.
Sklo je křehké a to nejen z podstaty svého materiálu. Jeho křehkost ukázalo také plošné zavírání tuzemských skláren kvůli nárůstu cen energií. V době krize by tak projekt, který představuje práce čtyřiceti autorů a na sto exponátů, mohl být dokladem nejen o kvalitě českého skla, porcelánu i keramiky, ale také novým ohněm, který rozdmýchá tento obor mladým generacím a novým sběratelům.
Sklo i porcelán jsou spjaty s tuzemským kontextem v neodmyslitelném propojení, díla našich autorů a autorek jsou uložena v nejrůznějších světových soukromých i státních sbírkách. Sklo a práce s ním vždy lákala k uchopení, přestože technologická i finanční náročnost byly výzvou pro nejednoho z tvůrců. Projekt Made by Fire rozkrývá kvality, které autoři za poslední roky představili a také ukazuje, že popularita právě těchto materiálů rezonuje i s nejmladšími tvůrci, kteří jejich možnosti adaptují do současného vyznění a limity naopak posunují v experimentálních přístupech i respektem k tradici oboru.
První zastávka českého designu skla, porcelánu a keramiky se ukotvila v dubnu loňského roku na Triennale Milano v rámci Milano Design Week. Architektonicky ji uchopil Maxim Velčovský a přes dva roky ji připravoval tým v čele s kurátorkami Evou Slunečkovou a Danicou Kovářovou. Byla výzvou, která vzbudila ohlas a dokázala, že český design a volné umění vzniklé za vysokého žáru žhnou zájmem i jižanského klíčového centra designu a módy. Náročnost projektu netkvěla pouze v důsledné a reprezentativně zvolené selekci, ale také ve finančních nákladech, kdy jen nájem prostoru překročil částku dvou milionů. Sloužit takto českému designu je cesta, jak jej nejen uchovat, ale zpřístupnit světovému zájmu. Díky představení autorů i prací na milánském trienále by tak povědomí o této kulturní kvalitě mohlo získat větší odezvu a obor opět dostat do aktivního zájmu – to ostatně potvrzuje i trend posledních let, kdy lze práce ze skla, keramiky i porcelánu vidět v pecích v pojetí té nejmladší generace v rámci klauzurních prací uměleckých škol.
Mezi autory, kteří projekt svými díly vyprofilovali, jsou Zdeněk Lhotský, který do Milána přivezl kostky ukazující jeho experimenty s chemickým procesem barvení skla, Milan Pekař a jeho keramické vázy či Jiří Pelcl s minimalisticky pojatým cibulákem v porcelánové soupravě i další pedagogové FUD UJEP – Eva Mochalová, Marcel Mochal, Lada Semecká a Antonín Tomášek. Stejně tak oboru neodmyslitelní Rony Plesl, Eva Eisler, Lucie Koldová, Jakub Berdych Karpelis, Michal Froněk, Jan Němeček a mnoho dalších autorů zvučných jmen a z těch rezonujících kratší dobu nelze nezmínit talentované Jiřího Krejčiříka, Annu Jožovou, Grétu Kušnírovou, Johana Pertla či Františka Jungvirta. Ať těmto i dalším zastoupeným autorům a autorkám nezhasne tvůrčí žár.
Made by Fire
Moravská galerie – Uměleckoprůmyslové muzeum (Husova 14, Brno)
17. 11. 2023 — 31. 8. 2024