Fotografická akce o zážitcích
Ve dnech 10. a 11. října proběhne v Praze první ročník fotografického festivalu Fotosféra, na kterém se představí špičky české i světové fotografické scény. O podrobnostech jsem se bavil s ředitelem festivalu Janem Hodačem.
Mohl byste krátce popsat, jak festival vznikl?
Naším cílem bylo vytvořit nový formát fotografické zážitkové akce. Nechtěli jsme být dalším klasickým veletrhem. Technika je dnes oslňující, ale v médiu, jakým je fotografie, není rozhodně vším. Baví nás přinášet lidem intenzivní zážitky a osobně je konfrontovat s dalšími inspirativními lidmi. Záběr festivalu je široký, od projekcí fotografií na obří plátna až po unikátní workshopy. Nadchla nás představa, že do Holešovic přijedou světově uznávané fotografické legendy a prožijí s lidmi celodenní workshop někde v ulici Komunardů nebo v přístavu Marina. Také bych byl opravdu rád, kdyby lidé mohli na vlastní kůži zažít, jaké to je stát po boku excentrického Ladislava Kamaráda nebo Antonína Kratochvíla, protože je to podle mě prostě velmi intenzivní zážitek.
Jedním z pilířů festivalu je sekce FotoFresh, ve které dostává prostor právě neotřelá tvůrčí fotografie. Na co se zde můžeme těšit?
Na naši letošní sestavu dvanácti autorů FotoFresh jsem velmi hrdý. Hodně jsem při jejich hledání zabrousil na východ, prezentujeme několik autorů ze Slovenska a Ruska. Autoři, jakými jsou například Evla Vlasic, Elizabeth Haust nebo Nadja Sveir, mi svou tvorbou i osobností vyrazili dech, jejich dílo je unikátní. Záštitu nad sekcí převzala společnost Canon, která nejvýraznějšímu talentu udělí cenu FotoFresh Canon Award 2014.
Co dalšího, kromě klasické fotografie, bude na Fotosféře k vidění?
Od klasické fotografie se jenom odpichujeme. Fascinují nás experimenty a starobylé i moderní technologie. Připravili jsme například prezentaci snímků pořízených dírkovou komorou. Myslím, že tomuto optickému kouzlení s krabicemi od bonbonů nelze nepodlehnout, zvláště pokud uvidíte snímky největších evropských mešit a chrámů od Zdeňka Bakšteina nafocené touto technologií. Také nás zajímá tvorba našich návštěvníků – v rámci oficiálních soutěží posoudíme jejich časosběrná videa nebo fotografie, které pořídí na festivalu mobilem a budou sdílet na Instagramu. Jako porotce soutěží jsme oslovili největší guru time-lapse videí a Instagramu Borise Rennera a Jiřího Šiftaře. Dotkneme se i filmové tvorby – čeká nás exkluzivní setkání s tvůrci filmu Století Miroslava Zikmunda a filmu Fotograf Saudek. Bude to velké…
Proč jste si vybral prostor La Fabrika v Holešovicích?
To byla láska na první pohled. Dlouho jsem hledal v Praze prostor, který by odpovídal mé vizi. Loni jsem ho objevil a vyzkoušel zde první fotoakci s projekcemi. Hned jsem věděl, že je to ono, ten prostor vytvořil skvělou atmosféru. Je moderní, exkluzivní a hlavně plný špičkové audiovizuální techniky a velkých černých pláten, která pro náš festival potřebujeme. Je to multifunkční prostor, má několik sálů a jde s ním proto skvěle pracovat. Vážím si té možnosti mít hlavní centrum festivalu znovu právě tam a opravdu se na náš festivalový den těším. º
Fotosféra
La Fabrika (Komunardů 30, Praha 7)
so 11. 10. • 550 Kč (lístky v síti Ticketstream)
www.festival-fotosfera.cz
autor: Jiří Jakeš