Hysterie umění
Děsí vás dějiny umění? Nepropadejte hysterii. Baví vás dějiny umění? S touto knihou budou ještě více.
Dějiny umění si často spojujeme se sofistikovanými salónními rozhovory nad krásou uměleckých děl. Historická fakta se v nekončících rozpravách mísí s niternými pocity a těžko popsatelnými emocemi. Hyperboly narůstají, jedna oduševnělá interpretace předchází druhou. Ztlumte světla, natáhněte si bílé rukavičky a hlavně se, prosím vás, tvařte moudře a poučeně! A humor? Kam se proboha v té vší vážnosti a nonšalantnosti poděl humor? Jako kdyby řinčivý smích byl v tomto oboru zakázaný!
Naštěstí mladá výtvarnice Martina Scholleová (* 1992) nenašlapuje na špičky a její první kniha Hysterie umění nabourává tradiční pohled na učebnice či přehledové publikace o dějinách umění. Ostrovtipná rekapitulace historie umění od pravěku po současnost přibližuje zajímavosti ze života a díla českých i světových umělců s lehkostí a nadhledem.
Scholleová se nebojí hrát si se slovem ani graficky zasahovat do reprodukcí originálních uměleckých děl. Ty různě dokresluje, vystříhává nebo zcela reinterpetuje s vtipem, ale vždy s respektem k původnímu dílu. Vytváří tak ojedinělou syntézu humoru a informací, která skvěle poslouží jako šikovná pomůcka zejména studentům a pedagogům uměleckých oborů. Stejně tak jsou její grafické a jazykové hříčky přístupné pro širokou škálu čtenářů: děti i dospělé, znalé i neznalé, zaujaté i znuděné. A kdyby někomu náhodou unikala pointa vtipu? O důvod navíc si něco o dějinách umění – nebo třeba jen konkrétním díle a autorovi – nastudovat hlouběji!
Vtipný průvodce dějin umění pro lehce pokročilé vyjde v nakladatelství Labyrint v edici Fresh Eye a volně tak navazuje na zatím poslední svazek Způsoby vidění od Johna Bergera.
text: Petra Nováková