Čtyři roční období a čtyři křehké příběhy, které pozvolným tempem plynou podél severoitalské řeky Pád. V nové knize beze slov staví italský malíř a ilustrátor Alessandro Sanna na vizuální imaginaci a barevnosti akvarelové malby.

„Řeka“ je kniha beze slov, jejíž základní esencí je voda. Je tudíž nasnadě, že jste si vybral techniku akvarelu…
To určitě. Voda je hlavním námětem knihy a akvarel je spolu s tušovou malbou výtvarná technika, kterou mám nejraději. Akvarel nedovolí lhát a dokáže vás příjemně i nepříjemně překvapit. To, že používám vodu (resp. akvarelové barvy), odráží můj způsob vizuálního myšlení a filozofii, kterou vkládám do práce vyžadující přesnost a pohotovost.


Plynutí času, střídání ročních období a na pozadí toho všeho magické příběhy obyčejných lidí, kteří žijí na březích severoitalské řeky Pád. Proč jste si vybral zrovna tohle téma?
Přirozený a všem srozumitelný rytmus střídání čtyř ročních období jsem si pro vyjádření času vybral záměrně. Skrze jejich plynutí objevíte odlišnou barevnou škálu. Každé roční období má své nebe, půdu i zvířata. Lidé se jinak oblékají, liší se jejich činnosti. Tyhle změny se odehrávají pomalu. Stránku po stránce jsem se snažil evokovat to, co je nám zřejmé především na jaře. Kniha ale vlastně začíná podzimem a končí létem. Léto, alespoň pro mě, v sobě nese znamení konce. Nevím proč.

Jsou jednotlivé příběhy smyšlené, nebo je inspirovaly reálné vzpomínky?
Celá kniha je fabulace. Nechal jsem se vést rozpouštějícími se akvarelovými barvami, které mě dovedly do neznámých míst a situací. Lépe řečeno, znalo je jen mé podvědomí. Že jdu správným směrem, jsem pochopil ve chvíli, když jsem začal překvapovat sám sebe. Kniha nemá žádný story-board, žádné přípravné kresby tužkou… Bylo by to příliš dobře organizované a konstruované. Spontánnost gesta mi umožnila chybovat v jakémkoliv okamžiku.

Příběh je natolik vizuálně silný, že nepotřebuje slova. Vytvořit knihu beze slov bylo vaším prvotním záměrem, nebo jste k tomu došel v průběhu práce?
Nejsem ani tak řemeslník, jako spíše malíř. Dejte mi namalovat cokoliv a já budu šťastný. Namalovaný obraz je pro mě zcela soběstačný a nepotřebuje jiný prostředek nebo řeč, aby fungoval. Postupem času jsem se naučil přenášet své obrazy z plátna na papír. Navíc jsem se rozhodl vyprávět příběhy. Obě dvě věci dohromady – malba a příběh – se setkávají v jednom průsečíku, kterým je kniha.

Jako ilustrátor většinou reagujete na napsaný text. Jak se zde změnil váš modus operandi?
Považuji se za autora obrazů. Slova, pokud existují, si domýšlí čtenář, když si prohlíží mé obrazy. Vím, že jsem na diváky náročný, ale přijde mi to jako velmi demokratický způsob komunikace. Má řeč je výhradně vizuální. Pro svou poetiku nevyužívám jiného jazyka a doufám, že to pro komunikaci s divákem stačí. ∞

Alessandro Sanna (* 1975)
Jeden z nejvýznamnějších italských ilustrátorů současnosti. Ilustroval více než čtyřicet knižních titulů, jeho práce otiskly mj. The New Yorker nebo The New York Times, je laureátem několika cen. Žije a pracuje v Mantově. Sanna bude jedním z letošních hostů mezinárodního festivalu KomiksFEST!.



Alessandro Sanna: Řeka
nakladatelství Labyrint v edici Raketa
Praha, 2015, 112 stran



autor: Petra Nováková