Kolik výstav uvidíš, tolikrát jsi člověkem
Dům umění Ústí nad Labem (DUÚL) patří již pátým rokem mezi nejvíce viditelné ústecké výstavní instituce. Co přináší divákům nejen v měsíci červnu?
Provoz DUÚL a jeho program zaštiťuje Fakulta umění a designu UJEP a otevřený je všem studentům univerzity i široké veřejnosti. V pestrém programu DUÚL si jistě každý přijde na své. Svým návštěvníkům nabízí nejen výstavy a s nimi související komentované prohlídky, ale také workshopy, diskuse, debaty, promítání filmů, tematická odpoledne, literární večery, performance a mnohem víc. V programu najdete pravidelně i kreativní dílny pro děti a tvůrčí odpoledne pro seniory. DUÚL je rozšířen o prostor ruční sítotiskové dílny U Pavouka, kde je možné vyzkoušet si celý proces techniky sítotisku. Dílna disponuje i vybavením pro šití a jiné rukodělné techniky. Pravidelně zde nalézají zázemí doprovodné programy a díky spolupráci s odborníky si zde zájemci mohli vyzkoušet široké spektrum aktivit od knihařských technik až po zvukový workshop výroby elektronického hudebního nástroje. Výstavy v DUÚL jsou realizovány v hlavním výstavním sále a v Galerii 2, která slouží k prezentaci doktorandů českých vysokých uměleckých škol. Zavítáte-li do DUÚL, máte možnost vidět hned dvě výstavy současně.
Po celý červen se mohou návštěvníci v hlavním sále zamýšlet nad výstavním projektem Kolik profilů máš, tolikrát jsi člověkem, který představuje odpověď studentek oboru Kurátorská studia z Fakulty umění a designu UJEP na otázku problematiky empatie ve vztahu k virtuální identitě. Tu uchopily pro potřeby výstavy jako dynamicky se proměňující médium mezilidských vztahů v rámci elektronické komunikace mezi jedinci a rovněž jako nástroj využívaný k vytváření sociálních vazeb mezi uživateli internetu. Výsledkem kolektivního kurátorského počinu je rozmanitá selekce uměleckých děl od Mileny Dopitové, Andrease Gajdošíka a Mariky Volfové, Milana Mikuláštíka, Lucie Kramperové, Zdeňka Svejkovského a zahraničních autorů Joany Mollové a Matúše Lányiho.
Prostory Galerie 2 patří v červnu site-specific projektu Present Absence Michaely Labudové, který pro změnu otevírá téma identity ve vizuální komunikaci. Dům umění sídlí v dočasných prostorách na Masarykově ulici v Ústí nad Labem a již na podzim se vrátí do velkorysých, nově zrekonstruovaných výstavních prostor v ulici Klíšská. Návštěvníky tak od podzimu čekají nejen větší a neokoukané výstavní prostory, ale především rozšířený kulturní program.
text: Jan Nový