A nebo – ne nutně… Víte, kdy poprvé vzlétl balón? Kdy byla vypuštěna první kosmická sonda? Nechte se vtáhnout do dějin létání, vzduchoplavby a dobývání oblohy i kosmu skrze umění.

Výstava Aviatika v české vizuální kultuře, která je právě k vidění v několika hlavních sálech Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, přináší skrze malbu, plastiku, plakáty, knižní ilustraci i film ukázku těch podstatných symbolů a námětů v moderním obraze. Aktualizovaně navazuje na její první uvedení v roce 2021 v Západočeské galerii v Plzni a doplňuje také publikaci Evy Bendové a Ondřeje Váši Od balonu ke kosmickému vědomí, kterou vydala Národní galerie Praha. V jednotlivých sálech je tematicky členěna a obohacuje nejen historickými odkazy k létání v podobě dokumentů z aviatických akcí nebo dobových plakátů pro ČSA, ale také jeho poetickým uchopením nebo sněním. Film Karla Zemana (1910–1989), filmového režiséra, výtvarníka, animátora a reklamního grafika, který je společně s Hermínou Týrlovou a Jiřím Trnkou považován za zakladatele československého animovaného filmu, přenese diváka na pár chvil do humorného děje jeho krátkometrážního snímku. Ikonické malby autorů jako jsou Jindřich Štyrský nebo Josef Čapek připomenou tyto velikány. A nechybí samozřejmě ani Kamil Lhoták, který je se svým bytostným vztahem k motivům letectví na výstavě zastoupen hned několikrát. Průkopník multimediálního kinetického umění Zdeněk Pešánek (1896–1965) má na výstavě patřičně také svůj prostor a to pádně v sále s tematickým vymezením Lety a pády, Pokrok civilizace.

První vzlety a lety
Výstava je zasazena do rozmezí let 1783, kdy poprvé vzlétl balón (kdo to věděl?) a roku 1957, kdy byla vypuštěna první kosmická sonda (…jistě všichni školou povinní). Jsou tedy k vidění díla moderního umění, ale do tohoto období intervenují svými díly k tématu létání i žijící autoři, kterými jsou Josef Achrer, Jan Poupě či Michal Cimala. Pravdou ale je, že i tito žijící umělci se drží v mezích dávnější přítomnosti, protože žádný obraz ani plastika dronu se na výstavě neobjevily. Možná v dalším pokračování, pokud i na tuto výstavu v budoucnu její kurátorka Eva Bendová naváže.

Aviatika v české vizuální kultuře
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě (Komenského 10, Jihlava)
10. 6.—16. 10.