Místo pro každého
Sociální síť Reddit spustila o prvním dubnovém víkendu projekt r/place. Pixelové plátno zaplnili uživatelé bod po bodu barvami a vytvořili obrovský kolaborativní obraz. Nadšení a týmový duch umělců připomněly participativní ideály raného internetu, přesto ukázaly jejich nedostižnost.
Není to poprvé, co Reddit největší „týmovou bitvu v Malování“ spustil. Poprvé ji představil před pěti lety, taktéž na apríla. S nápadem na participativní virtuální plátno přišel Josh Wardle, pozdější autor populární písmenkové hry Wordle. Place funguje jednoduše: Na bílém plátně 1000 × 1000 pixelů mohou uživatelé zaplnit každý bod jednou z šestnácti barev. Vtip je v tom, že po interakci s plátnem začne pětiminutový odpočet, ve kterém uživatel nemůže dělat nic a ostatní mohou políčko změnit na barvu jinou. Jedinec proto nemá šanci cokoliv vytvořit a pro malbu smysluplných obrazů je třeba koordinace tisíců „umělců“. Na omezeném prostoru plátna zároveň musí bojovat s jinými frakcemi, kteří chtějí dané místo uzmout pro vlastní obrázek.
V roce 2017 se do „boje barviček“ zapojilo přes milion uživatelů, letos jich bylo šestkrát tolik. Na plátně, které se v průběhu víkendu zvětšilo na 2000 × 2000 pixelů a umožnilo použít 32 odstínů, proběhlo skoro 72 milionů interakcí. Miliony lidí se připojily z celého světa a velkou část výsledného obrazu zabírají národní barvy a symboly (českou vlajku s krtečkem, chmelem a svatým Václavem najdeme vpravo nahoře). Zároveň se organizovaly internetové komunity a subkultury, zobrazena je spousta memů, ikonických postav nebo loga počítačových her.
Víkendová bitva o barevná políčka skončila v pondělí ráno, kdy byla paleta administrátory omezena na jedinou barvu – bílou. Uživatelé tak sami přetřeli vzniklou fresku do původního stavu bílého prázdna.
Dirigenti internetu
Překvapivé je, co na výsledném obrazu mezi vlajkami a memy chybí: obscénnosti a symboly krajní pravice. V roce 2017 se několik hákových křížů objevilo, rychle však byly ostatními uživateli smazány. Stejně tak vzniklo několik sexuálních scén, překryly je ale jiné obrazy. Projekt byl proto zpětně oslavován jako model soužití na internetu: Škodlivý obsah mohou regulovat samotní uživatelé, bez cenzurního zásahu shora. Letos takový zásah přišel, administrátoři překryli černým čtvercem vznikající ženské pozadí.
Proměna internetové kultury, která se kvůli pandemii za posledních pět let udála, se projevila i v jiných ohledech. Bitva barev neprobíhala pouze na Redditu, přelila se na další sociální sítě. Uživatelé se organizovali na Discordu, živém diskusním fóru; zásadní byl vliv služby Twitch, která umožňuje streamování hraní počítačových her. Obě platformy vytvářejí úzké zájmové komunity, ke kterým lidé v karanténě tíhli, na rozdíl od velkých sítí s lidmi z „reálného života“.
Streamující influenceři na Twitchi proměnili dynamiku celého Place. Co bylo oslavováno jako příklad demokratického internetu, se najednou stalo bojištěm s generály vedoucími masy pěšáků. Stream uživatele xQc sledovalo v jednu chvíli přes dvě stě tisíc lidí, kteří realizovali jeho umělecké vize.
Mediální teoretik Vilém Flusser v osmdesátých letech předvídal „telematickou“ společnost, ve které budeme komunikovat skrze informační sítě. Interakci mezi uživateli takové infrastruktury přirovnával k hráčům komorní hudby – nikdo nevede, každý přispívá svým dílem a hlavní melodie se postupně předává mezi členy. Virtuální plátno před pěti lety snad takovému poetickému popisu odpovídalo, letos se však ukázalo, že existují i dirigenti, kteří vytvářejí jasnou hierarchii participující komunity.
Vznešeno dat
Při pohledu na výslednou podobu kolektivní malby je třeba si uvědomit, že žádný obraz vlastně neexistuje. Vidíme pouze vizualizovaná číselná data, která by jiný algoritmus mohl přečíst klidně jako zvuky nebo textové znaky. I způsob vizualizace je vždy jen jeden z mnoha: Uživatel NickG365 napojil na data subredditu server ve hře Minecraft, kde jednotlivé pixely nahradil barevnými kostičkami. Každou změnu barvy políčka zobrazil jako novou cihličku v rostoucí věži, výsledkem je tedy 3D graf, ve kterém nejvyšší věže znázorňují políčka, o která se nejvíc bojovalo.
Reddit po celou barevnou bitvu sbíral data o aktivitách uživatelů, která zpětně zveřejňuje. Nejpůsobivější je časosběrný záznam celého plátna, od prázdného čtverce po návrat do bílé nicoty. Oproti přehlcenému finálnímu obrazu o 32 barvách poskytuje pohled na společnou práci milionů lidí až kantovské zážitky vznešena. Kdyby autor nápadu Josh Wardle nepocházel z programátorského, nýbrž z uměleckého prostřední, o promítání tohoto mistrovského díla by se přetahovaly přední galerie současného umění.