Tetování vzniká postupným vpichováním inkoustu pod kůži. Ve velkém množství případů se jedná o jehlu připojenou k elektrickému strojku, která umělci-tatérovi napomáhá na kůži vytvářet různé symboly, obrázky a nápisy. V poslední době se rozšířil i princip starší a tradičnější. Jehla, normálně zaujímající místo ve strojku, se stejně jako při výše uvedeném postupu namáčí do inkoustu, ale místo elektřiny jako nástroje se používá jen ruka a veškerá práce s propichováním kůže je prováděna ručně. Tímto způsobem je možno postupně (ale pomaleji) dosáhnout podobného výsledku jako s elektrickým strojkem. Tyto hand-poked tattoos si hodně lidí dělá samo doma.

Další možností pro ošperkování těla je piercing pomocí kovových – nejčastěji ocelových, titanových nebo teflonových – tyček a kuliček. Jejich umístění se provádí propíchnutím kůže a následnou instalací šperku. Ať už se jedná o náušnice v uchu, nebo v jiných místech, jako je obočí, nos, pupík či něco méně obvyklého, vždy je nutné úplné zahojení a ochrana před znečištěním. Samozřejmě je možné toto provést doma, ale málokdo si troufne udělat zásah do těla sám, takže návštěva tetovacího/piercingového salonu je skoro nutností.

Ať už se do výše zmíněného pustíte sami, nebo to necháte na odborníkovi, vyplatí se pro radu navštívit pražský salon HELL v Holešovicích. Nabízejí nespočet možností, jak své tělo ozdobit, od klasických tetování a piercingů až po různé složitější modifikace nebo skarifikace. Pokud se do něčeho takového pustíte doma, v salonu vám také mohou poskytnout bezplatnou konzultaci a rady, nebo si můžete zakoupit šperky, jehly a dezinfekční přípravky, aby vaše pokusy neměly špatné následky. º


autor: Valerie Hrubešová