Po tisíciletí byly kalamáře z nejrůznějších materiálů nezbytnou a samozřejmou součástí kanceláří, škol i domácností. Husí či jiný brk namočený do inkoustu byl pro psaní převažující možností.

Slavnou éru kalamářů ukončilo až masové rozšíření kuličkových per, ale to už se psala šedesátá léta 20. století. Teprve tehdy ztratily kalamáře v širokém použití svůj smysl a staly se okrajovou potřebou např. pro kaligrafii. A podobně jako jiné „již nepotřebné“ předměty se posunuly v posledních desetiletích 20. století do okruhu sběratelského zájmu.


Výstava O dlouhé historii kalamářev Pavilonu skla Klatovy připomíná do21. dubna tento již pozapomenutý předmět. Představuje nejrůznější typy skleněných kalamářů od těch určených pro psací stoly nejbohatších až po ty běžné pro školy a kanceláře. Téměř sto exponátů zahrnuje luxusní psací soupravy, elegantní secesní kalamáře, kalamáře specifických technických parametrů, obyčejné lisované kalamáře, lahvičky na inkoust apod. Kalamáře se vyznačují specifickou estetikou danou jejich funkcí a odrážejí se v nich všechny stylové proudy posledních staletí. Specifickou skupinu ve výstavě pak tvoří dotýkané osobní kalamáře významných osobností české kultury. Na panelech se pak mohou návštěvníci seznámit s historií kalamářů, kalamářem v umění, řadou dokumentů k výrobě i s originálními patenty českých skleněných kalamářů – s buňátem či hydraulikem.

text: Jitka Lněničková


O dlouhé historii kalamáře
Pavilon skla Klatovy (Hostašova 917, Klatovy)
14. 2.–21. 4.