Starobylé vánoční svátky jsou spjaté s mnoha tradicemi a zvyky, z nichž některé se opakují již celá staletí, jiná desetiletí, některé se mění, jiné zanikají a vznikají.

Jako třeba vánoční stromek, který je tu s námi „sotva“ dvě staletí. Odedávna ale dlouhé zimní večery prozařuje umělé světlo. Kdysi loučí či svící, dnes třeba elektrické. Světlo svící je spojeno i se slavnostním vánočním stolem. A tak se Pavilon skla Klatovy (PASK) rozhodl již před několika lety uspořádat výstavu svícnů pro vánoční stůl v pojetí nejmladší sklářské generace, studentů středních uměleckoprůmyslových sklářských škol.

Vše začalo již před pěti lety v roce 2018, ale události kolem covidu plány pozměnily. Teprve nyní, v zimě na přelomu let 2023 a 2024, se dlouho připravovaný projekt konečně realizuje. Některé školy již měly svá svítidla hotová před lety, jiné je teprve letos připravily, všechny ale přistoupily k tématu s nevšedním zápalem.

A tak se návštěvníci PASKu mohou od 30. listopadu 2023 do 11. února 2024 seznámit na výstavě Svícen pro vánoční stůl s tím, jak přistoupily k tradičnímu tématu v novém designu studenti středních sklářských škol z Kamenického Šenova, Karlových Varů, Nového Boru, Světlé nad Sázavou, Třeboně, Valašského Meziříčí, Železného Brodu a německého Zwieselu. Výstava představuje svícny hutně tvarované, broušené, stříbřené; svícny různých velikostí a dekorů; barevně výrazné i čirého bezbarvého skla; drobné či rozměrné. Jsou zde svícny i pro adventní čas, svícny pro jednu či více svíček; na obyčejné nebo čajové svíčky.

Kolekce zhruba šedesáti exponátů představuje designové pojetí vánočního svícnu v mnohotvárnosti estetických i technických přístupů různých středoevropských škol. Je svébytnou, tematicky ohraničenou a mimořádně zajímavou přehlídkou aktuálního pojetí nového svítidla pro tradiční svátky.

text: Jitka Lněničková


Svícen pro vánoční stůl
Pavilon skla Klatovy (Hostašova 917, Klatovy)
30. 11. 2023–11. 2. 2024