Invence z Vysočiny v Klatovech
Jak se již stalo tradicí založenou před deseti lety, patří léto v Pavilonu skla Klatovy nejmladší generaci sklářských výtvarníků a řemeslníků ze středních a vysokých sklářských škol nejen z České republiky, ale také ze Slovenska či Německa.
Právě v letních měsících se stává výstavním prostorem pro školy nejen interiér pavilonu, ale také celá jeho zahrada i chodba jezuitské koleje na klatovském náměstí. V letošním roce přijala pozvání do Klatov Akademie ze Světlé nad Sázavou a mladí skláři z jihovýchodu naší republiky připravili desítky mimořádně zajímavých exponátů. Ty reprezentují jak výuku řemesel, tak designovou a volnou tvorbu. Na několikaleté přípravě výstavních projektů se podíleli s nevšední péčí odborní učitelé Milan Krajíček, Aleš Jírovec a Vlastimil Šenkýř, kteří je také v Klatovech osobně nainstalovali.
Uvnitř pavilonu jsou vystaveny řemeslné i umělecké práce reprezentující jednotlivé sklářské obory vyučované ve škole. Je zde k vidění tavená plastika, malované a pískované sklo, díla zhotovená technikou lehaného skla i ukázky kombinace různých technik. Významné místo tu zaujímá broušení, u kterého je zajímavá konfrontace tradičních vysočinských a aktuálních dekorů. A protože se do limitovaného prostoru pavilonu nevešlo vše, co by stálo za vystavení, je zde připravená videoprojekce s širším výběrem školních prací.
Pro zahradu byly připravené speciální projekty, které vycházely z jejího charakteru a výstavních možností tohoto krásného otevřeného galerijního prostoru, ve kterém je možno posedět a potěšit se pohledem na umělecká díla nejmladší generace českých sklářů. I když tentokrát poprvé a výjimečně je zde také několik objektů z litého porcelánu. Práce v zahradě jsou tematicky zaměřené, jejich společnou inspirací byl Sen a musely být uzpůsobené pro land art, což bylo nejen uměleckou ale také technickou výzvou, s níž se museli studenti výtvarných oborů ze Světlé nad Sázavou vyrovnat.
V zahradě asi nejvíc upoutá rozměrný objekt nazvaný Na stéblech. Tvoří jej desítky skleněných koulí umístěných na různě velkých a tlustých bambusových tyčkách, jež se při mírném větru lehce pohybují. Jde o kolektivní dílo. Koule vyrobila ve velkém množství školní huť a našly v zahradě ještě jedno místo. Dílem náhlé inspirace při instalaci se díky nim stal neplánovaným výstavním objektem jeden z odpadkových košů, který zaplněný koulemi aktuálně připomíná kornout se zmrzlinou. Jsou tu ale i další zajímavé objekty. Na Střípky snů Denisy Křišťanové se musíte zahledět do koruny svitelu a porcelánové Exkrementy navržené Pavlem Čeplem najdete na chodníku u vchodu do pavilonu. Ale v zahradě je toho více – Gate of Dreams z lehaného skla kombinovaného s kovem od Kristýny Jiříkové, Hmotu s látkou Táni Chalupové či objekty z litého porcelánu od Sáry Rudolfové, Anne-Marie Šeredové, Elisabety Kubíkové a Barbory Balcarové. A pokud by někdo byl v Klatovech, když padne tma, tak najde v zahradě rozzářené světelné objekty z litého a lehaného skla podle návrhů Varvary Leleko a Elišky Sladkovské. Studentky a studenti materializovali své vlastní sny do pozoruhodných objektů, které souzní se zahradou tak, jakoby do ní patřily odjakživa.
Každá uměleckoprůmyslová sklářská škola má své přístupy a výukové metody, které vytvářejí její svébytné řemeslné a výtvarné pojetí. A tak jsou v pavilonu a v chodbě jezuitské koleje vystavené velkoformátové tisky s informacemi o historii školy, jejím vývoji až do současnosti včetně nabízených oborů doplněné mnoha fotografiemi. Akademie ve Světlé nad Sázavou je dnes velmi progresivní integrovanou školou, která slučuje učební obory, maturitní obory a nejnověji ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou také bakalářské programy. Výuka se zde vedle sklářství zaměřuje i na zpracování kamene, keramiky, porcelánu, kovu či dřeva. Možná je to právě toto spojení mnoha materiálů, které dává zdejší výuce jakoby stále akcelerující dynamiku.
text: Jitka Lněničková
Výstava Mladé sklo z Vysočiny
Pavilon skla Klatovy (Hostašova 917, Klatovy)
7. 6. — 22. 9.